Home » Articole » VIDEO Nicușor Dan, întrebat dacă PSD va fi la guvernare: ”E obligatoriu, dacă vrem un guvern cu majoritate parlamentară / Nu se poate fără PSD, după cum nu se poate fără PNL / Soluția ideală, și cu USR” 

VIDEO Nicușor Dan, întrebat dacă PSD va fi la guvernare: ”E obligatoriu, dacă vrem un guvern cu majoritate parlamentară / Nu se poate fără PSD, după cum nu se poate fără PNL / Soluția ideală, și cu USR” 

VIDEO Nicușor Dan, întrebat dacă PSD va fi la guvernare: ”E obligatoriu, dacă vrem un guvern cu majoritate parlamentară / Nu se poate fără PSD, după cum nu se poate fără PNL / Soluția ideală, și cu USR” 
sursa foto: Captură video
Ascultă articolul

Nicușor Dan, candidatul independent care a intrat, duminică, în turul doi al alegerilor prezidențiale, a declarat, după anunțarea primelor exit-polluri în care era cotat cu șanse egale cu Crin Antonescu, că ”e obligatoriu” ca PSD și PNL să facă parte din viitoarea guvernare, pentru a garanta majoritate parlamentară solidă.

Nicușor Dan a subliniat însă că actuala guvernare și liderul PSD, Marcel Ciolacu, nu se mai bucură de încrederea și sprijinul populației, fapt care s-a văzut la votul prezidențial din noiembrie 2024, cât și la cel de duminică, mai spune Dan.

- articolul continuă mai jos -

Nicușor Dan a spus că nu se poate o guvernare fără PSD sau PNL, dar că ar fi ”ideal” și cu USR:

  • ”E obligatoriu pentru că noi avem partide pro-occidentale în Parlament care au împreună 65%, dintre ele PSD are între 25 și 30%, dacă vrem un guvern care să aibă o majoritate parlamentară în spate cum ne dorim nu se poate fără PSD, după cum nu se poate fără PNL”, a declarat Nicușor Dan.

Dan a mai spus că ”soluția ideală” ar fi și cu USR la guvernare și cu un ”prim-ministru foarte bun”.

Nicușor Dan a anunțat luni dimineață că va intra în turul doi, în timp ce candidatul coaliției PSD-PNL-UDMR-Minorități, Crin Antonescu, și-a recunoscut înfrângerea.

Dan a spus că urmează o luptă dificilă în turul doi al alegerilor prezidențiale și a mai declarat la Digi24 că va cere sprijinul tuturor forțelor politice pro-occidentale.

(de la minutul 06:00)

Comentarii
  • Pesedeu peneleu la guvernare când se mărește TVA, ca ei au adus economia României în starea asta catastrofală. Altfel, pesedeu peneleu ar învinovăți pe alții.

    Doar ca, aflați la guvernare, pesedeu peneleu ar putea continua cu debandada în economie, Marcel _Nordis etc.

  • Viorel_Minculescu

    PSD+AUR+POT vor avea un guvern mult mai volatil decât PSD+AUR+USR+UDMR. Dar pentru asta este nevoie de pontisti de partea lui ND, cam imposibil, pentru că pontistii sunt specialii, amantele, nepoții …

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole