Home » Analize » VIDEO Germania a început să desfășoare unități de apărare antiaeriană Patriot în Polonia

VIDEO Germania a început să desfășoare unități de apărare antiaeriană Patriot în Polonia

VIDEO Germania a început să desfășoare unități de apărare antiaeriană Patriot în Polonia
Sursa foto: Wikimedia Commons / Ra Boe
Ascultă articolul

Germania a început să își mute sistemele de apărare antiaeriană Patriot pe teritoriul polonez, în apropierea graniței cu Ucraina, unde vor fi desfășurate pentru a preveni loviturile cu rachete rătăcite, potrivit The Guardian.

Oferta Berlinului de a desfășura trei dintre unitățile sale Patriot în Polonia a venit după ce doi bărbați au fost uciși de o rachetă ucraineană rătăcită care a lovit satul polonez Przewodow din regiune în noiembrie anul trecut.

- articolul continuă mai jos -

Vorbind cu reporterii înainte de plecarea sistemelor Patriot, colonelul Jörg Sievers a declarat:

„Unul dintre motivele pentru care Germania va sprijini acum flancul estic al NATO din Polonia cu Patriots este cu siguranță faptul că am văzut cât de repede conflictul dintre Rusia și Ucraina se poate extinde asupra țărilor membre NATO”.

Sievers, care va comanda unitatea germană din Polonia, a subliniat natura „strict defensivă” a sistemului Patriot, adăugând:

„Nu suntem singurele forțe de apărare de pe teren, britanicii și americanii sunt și ei pe teren”.

 

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole