VIDEO Fanii lui Fenerbahçe i-au scandat numele lui Vladimir Putin în meciul…

Sursa foto: Captură video

VIDEO Fanii lui Fenerbahçe i-au scandat numele lui Vladimir Putin în meciul cu Dinamo Kiev / Mircea Lucescu: „Nu mă aşteptam la asemenea urale, e păcat” / Turcii se delimitează de fani

Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a trecut în turul doi preliminar al UEFA Champions League de turcii de la Fenerbahçe Istanbul, după prelungiri.

Turcii au fost învinși de formația ucraineană cu 2-1, cu un gol primit în prelungirile partidei. După 90 de minute scorul era 1-1, iar în partida tur a fost 0-0.

Meciul a fost umbrit de fanii turci care au cântat secunde în șir numele președintelui Rusiei, Vladimir Putin. Momentul s-a petrecut după golul care i-a adus Kievului avantajul, în prelungiri.

„Nu mă aşteptam la asemenea urale, e păcat”, a spus Mircea Lucescu, antrenorul lui Dinamo Kiev, cel care a antrenat cândva Galatasaray şi Beşiktaş în Turcia, relatează BBC.

Românul nu s-a prezentat nici la conferința de presă de după partidă.

Gestul fanilor turci a fost condamnat în toată presa turcă, împotriva fanilor care i-au scandat numele președintelui rus pronunțându-se inclusiv vedete locale.

O cunoscută actriță în Turcia, Berna Laçin, a postat pe rețelele de socializare: „Există unele lucruri care nu pot fi făcute. Dar dacă sunt făcute, atunci trebui spus conducerii clubului: „Așteptăm să ne protejați culorile de nebunia huliganilor””, a scris aceasta. ”Fenerbahçe ar trebui să facă o declarație! Oricare ar fi provocarea jucătorului de pe teren, nu există nicio scuză pentru a trece linia atunci când vine vorba de război! Ca fan pasionat al Fenerbahçe, nu accept asta, mă aștept să ne protejați culorile de huligani”, a mai scris aceasta.

Ahmet Murat Çakar, medic turc, prezentator sportiv și fost arbitru de fotbal a declarat în media turcă faptul că UEFA a convocat Comitetul Executiv, într-o teleconferință, după evenimentele din Istanbul. ”Uralele lui Putin vor provoca mari necazuri. Potrivit liderilor țărilor europene, <cântecul lui Putin> este considerat cea mai gravă scandare din toate timpurile”, a spus fostul arbitru.

Vitaliy Buyalskyi în minutul 57 și Oleksandr Karavayev în minutul 114 au marcat golurile victoriei pentru Dinamo Kiev.

Singurul gol al lui Fenerbahçe a venit de la Attila Szalai în minutul 88. Echipa turcă a ratat o lovitură de pedeapsă cu Enner Valencia în minutul 70.

În minutul 53, İsmail Yüksek a primit un cartonaș roșu de la al doilea cartonaș galben după intervenția sa împotriva lui Buyalskyi, iar Fenerbahçe a rămas în 10 jucători.