VIDEO Cum și-a dominat autoritar David Popovici adversarii în cursa istorică de…

sursa foto: Facebook

VIDEO Cum și-a dominat autoritar David Popovici adversarii în cursa istorică de aur de la Campionatul Mondial de natație

Înotătorul român David Popovici, de doar 17 ani, a reușit luni seară o cursă magnifică în finala probei de 200 metri liber la Campionatul Mondial din Budapesta. El a câștigat detașat, la peste o secundă, în fața sud-coreeanului Sunwoo Hwang și britanicul Tom Dean, marele favorit al cursei.

Popovici a câștigat cursa cu timpul 1:43.21, stabilind un nou record mondial de juniori.

El a ajuns în fruntea cursei după cea de-a doua întoarcere de bazin și a înotat excepțional, mărindu-și constant avansul față de adversari. David Popovici a terminat cursa en fanfare, la peste o lungime de sud-coreeanul Sunwoo Hwang.