Home » Anchete » VIDEO Cum s-a transformat România în coșul de gunoi al Europei: prețurile mici pentru arderea deșeurilor periculoase și legislația permisivă

VIDEO Cum s-a transformat România în coșul de gunoi al Europei: prețurile mici pentru arderea deșeurilor periculoase și legislația permisivă

VIDEO Cum s-a transformat România în coșul de gunoi al Europei: prețurile mici pentru arderea deșeurilor periculoase și legislația permisivă
Ascultă articolul

Postul francez de televiziune France 24 a difuzat o anchetă care atrage atenția că legislația laxă din România a transformat țara în coșul de gunoi al Europei, locul în care sunt incinerate mii de tone de deșeuri toxice.

Reportajul France 24 arată că cele șapte fabrici de ciment din România au și activitatea de ardere a deșeurilor, iar prețurile practicate sunt extrem de mici: 17 euro tona față de o medie de 250 de euro în restul Europei.

- articolul continuă mai jos -

Prețurile atât de scăzute, combinate cu o legislație permisivă fac ca mii de tone de cauciucuri uzate, plastic, deșeuri medicale ori baterii auto să fie arse în fabrici precum cea de la Chișcădaga.

Rezultatul? Toate albinele au murit în zona fabricii de ciment de la Chișcădaga, după cum spune un fermier din zonă, iar localnicii susțin că toți au afecțiuni cronice.

Vezi mai jos reportajul integral:

Comentarii
  • Păi, cum, dom’ne? Să refuzăm străinii, păi se poate?

    • pai cum domle sa legifereze ceva pt mediu ciuma rosie, ei doar ce au eliminat taxa pe mediu, numa de la milioanele de rable da populatia in cancer..

    • Postac psd, nu exista „starinii”, exista doar firme private care vor sa faca profit !!! Romanesti sau straine, firmele se comporta la fel ! Nu exista in vest firme de stat de salubritate, care sa trimita gunoiul la noi. Exista doar firme private care vor profita de legislatia de rahat a ciumei rosii

  • Daca as locui langa aceasta fabrica cred ca ar arde complet

    • Daca as locui langa aceste fabrici as vota impotriva puterii actuale eu, neamurile mele, prietenii chiar si dusmanii. Le-as explica cum ne omoara lent pe toti coruptia si dispretul autoritatilor. As cauta opozitia si as intreba-o daca are de gand sa faca ceva si daca are as vota-o la toate alegerile. Apoi i-asi verifica si pe ei.

  • Daca as fi profesor in orice scoala din Romania, as arata copiilor ce fac alti copii din lumea intreaga, cum protesteaza impotriva tuturor acesti politicieni impotenti, lasi sau prea tare coafati, care se gandesc numai sa se imbogateasca, sa pastreze puterea si nu dau doi bani nici pe copii, nici pe viitorul lor sugrumat in viitorul sumbru al planetei. Bine ca vorbeste Franta despre RO, bine macar ca G4 difuzeaza stirea, ca ziaristi de investigatie mai putini sa ne arate mizeria din propria ograda.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole