G4Media.ro

Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media

Vicepreședintele PSD Dragoș Benea: Rotativa guvernamentală va fi odată cu rectificarea bugetară, deci asta înseamnă că după 1 iulie

Europarlamentarul Dragoş Benea (PSD) a declarat la Prima News că rotativa guvernamentală va fi făcută odată cu rectificarea bugetară, deci asta înseamnă că după 1 iulie, transmite News.ro. Reamintim că PSD, PNL și UDMR au prevăzut în protocolul coaliției de guvernare ca rotativa să fie realizată în luna mai.

El a menţionat că nu este o problemă o întârziere de o lună, ci important este să se întâmple cu legile bine făcute şi din punct de vedere al rectificării şi al jaloanelor din PNRR, să se facă o predare de ştafetă rapidă, dar cu socotelile bine făcute.

Europarlamentarul PSD a afirmat că ”rotativa guvernamentală va fi o dată cu rectificarea bugetară, deci asta înseamnă că după 1 iulie”. ”Eu ştiu că prim zi în care poţi face rectificarea bugetară este 1 iulie. După 1 iulie, în luna iulie, când e şi vacanţă parlamentară. (..) Cred că aşa se va întâmpla”, a precizat el.

Întrebat dacă Marcel Ciolacu va fi viitorul premier, eurodeputatul PSD a spus: ”Evident, la această oră dânsul este nominalizarea, este stabilit în interiorul partidului, vedem ce va face preşedintele Iohannis. Nu cred că există elemente, indicii rezonabile, care să ducă la un alt deznodământ”.

Despre amânarea cu o lună a acestei rotaţii a premierilor, Benea a arătat că nu o consideră un semn de slăbiciune. ”Categoric, liderul PSD a avut întotdeauna ultimul cuvânt, dar nu aş vedea ca un semn de slăbiciune că ceva ce trebuia să se întâmple în jurul lunii iunie se va întâmpla la 1 iulie, cu o lună mai târziu, important este să se întâmple cu legile bine făcute şi din punct de vedere al rectificării şi al jaloanelor din PNRR, şi din punct de vedere politic dar şi administrativ, să se facă o predare de ştafetă rapidă, dar cu socotelile bine făcute. (..) Nu văd o problemă să se întârzie o lună”, a spus el.

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

2 comentarii

  1. Daca nu e vorba de ciolan sigur e vorba de vreun post care aduce ciolan.

  2. Nu era vorba „in jurul lunii iunie” ci in mai si nu se va intampla la 1 iulie ci mult mai tarziu. Nu prea iese stamba la cot cu „o luna intarziere”, domnu evroparlamentar. Or sa fie cateva luni bune, spre juma de an.
    Dar, apropo, nu ai treaba p’acolo, pe la Bruxelles ?