Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Vicepreședintele Consiliului Național al Audiovizualului (CNA), Valetin Jucan, îi cere demisia ministrului Digitalizării, Bogdan Ivan (PSD), pentru că acesta ar fi fost, în 3 octombrie, la sediul TikTok din Dublin (Irlanda), să discute despre pregătirea alegerilor, dar fără să informeze autoritățile și fără mandat, susține adjunctul CNA.
Jucan susține că a aflat aceste lucruri într-o discuție cu Comisia European, reprezentanții TikTok, ANCOM și AEP, după ce reprezentantul CNA a cerut Comisiei Europene să ancheteze influența TikTok în alegerile din 24 noiembrie:
Vicepreședintele CNA susține că ministrul Ivan a plecat la Dublin fără să informeze Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM), Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) sau Consiliul Național al Audioviaulului (CNA):
Într-o intervenție de miercuri seară la Digi24 ministrul Digitalizării a confirmat că a fost la sediul TikTok pentru a vedea cum funcționează acest canal. Ministrul a mai spus că nu este mulțumit de TikTok pentru că ”răspunsurile au întârziat să apară” după decizia BEC conform căreia postările candiatului pro-rus Călin Georgescu trebuiau să fie date jos de pe rețea din cauză că nu conțineau codul de mandatar, conform legii.
știre în curs de actualizare
Tipic celor care nu cunosc propriile responsabilități… sau cum zic românii de rând, „până unde i se-ntinde preșul”.