Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Max Verstappen este unul dintre marii contestatari ai noilor reguli din Formula 1. ESPN vorbește despre faptul că multiplul campion mondial ar pune presiune pe FIA pentru schimbări după doar o etapă disputată din sezonul 2026.
„Formula E pe steroizi”, a spus Max acum câteva săptămâni despre noile monoposturi din F1.
Olandezul nu este deloc încântat de modificările din acest sezon, iar sursa citată transmite că Verstappen își dorește revizuirea regulamentului după Marele Premiu din China, din acest weekend.
Pilotul celor de la RedBull militează pentru schimbări în culise, susține ESPN.
Întrebat dacă oficialii din F1 ar trebui să se îngrijoreze pentru o eventuală plecare a sa din Marele Circ, Verstappen a transmis sec: „Cred că ar trebui să se îngrijoreze în legătură cu regulie, să se concentreze doar pe asta”.
Mesaj clar despre faptul că FIA ar trebui să se miște în direcția unor schimbări ale regulilor implementate în 2026.
„Verstappen este în mod clar unul dintre piloții care pun presiuni în culise pentru schimbări”, atrage atenția ESPN.
În altă ordine de idei, Verstappen va participa la cursa de 24 de ore de la Nurburgring din acest an. Olandezul a arătat în ultima perioadă că are și alte pasiuni în afară de Formula 1.
Calificările pentru cursa de 24 de ore vor avea loc după Marele Premiu de F1 al Chinei.
„Nu, nu prea (n.r. Max atunci când a fost întrebat dacă i-a plăcut MP al Australiei). Depășirile au fost distractive, dar concurez și cu mașini care sunt cu două secunde mai lente. Pentru mine, este doar o chestiune de a depăși traficul.
Sună un pic ciudat, dar așa văd eu lucrurile. Nu este chiar o luptă corectă, așa că încerc doar să trec cât mai curat posibil și să intru în ritmul meu când depășesc mijlocul clasamentului.
Dar am avut prea multă degradare. Anvelopele se uzeau foarte mult. Acest lucru a compromis foarte mult restul cursei.
Am crezut că pneul dur ar fi mai bun pentru noi. Dar, din păcate, compusul acela nu a funcționat”, a precizat Verstappen după cursa de la Melbourne Park.