Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor a aprobat, marţi, solicitarea USR ca premierul Marcel Ciolacu să vină la „Ora prim-ministrului”, pe 4 noiembrie, să explice, de la tribuna Parlamentului, ce a făcut ca premier în ultimul an şi cât a îndeplinit din promisiunile privind reforma aparatului bugetar şi reducerea risipei de la bugetul de stat, transmite News.ro.
”Sper ca Marcel Ciolacu să nu dea iar bir cu fugiţii, cum a mai făcut şi până acum. Şi-a asumat răspunderea în Parlament pe un pachet de măsuri, s-a angajat că va creşte taxe, dar taie din cheltuielile statului. De mărit taxe a mărit, de tăiat din cheltuielile aberante nu a tăiat! Să vină în Parlament să le explice oamenilor de ce una zice, alta face. Să ne explice cum stau lucrurile cu aşa-zisa stabilitate: de mână cu PNL-ul lui Iohannis şi Ciucă, Ciolacu creşte taxele şi împarte banii după bunul lui plac”, a declarat Ionuţ Moşteanu, liderul deputaţilor USR.
La începutul actualei sesiuni parlamentare, USR a solicitat conducerii Camerei Deputaţilor chemarea premierului Marcel Ciolacu la „Ora prim-ministrului” în data de 7 octombrie, pentru ca acesta să explice care este stadiul reformei aparatului bugetar pe care s-a angajat să o demareze în urmă cu un an şi ce economii a făcut, concret, la bugetul de stat, ce a reuşit să pună în practică din ce a promis împreună cu PNL-ul lui Iohannis şi Ciucă.
”Cererea USR a fost aprobată, dar Marcel Ciolacu a refuzat să vină în Parlament şi să explice ce anume din angajamentele luate în septembrie 2023 a pus în practică şi cu ce efecte. Solicitarea USR a fost reînnoită şi aprobată pentru 4 noiembrie”, precizează formaţiunea.
Daca nu stim noi ce a facut el de unde sa stie.
Si mai ales sa ne explice ce e aia „Birocrație”. De ce pierde timpul oamenilor corecti care platesc taxe legal din salariile lor la privat si-i cocoloseste pe angajatii de la stat de care nici nu stie daca dau pe la munca de la birou