Home » Analize » Ungaria va fabrica vaccinul rusesc Sputnik V / Vaccinul nu este încă aprobat în UE

Ungaria va fabrica vaccinul rusesc Sputnik V / Vaccinul nu este încă aprobat în UE

Ungaria va fabrica vaccinul rusesc Sputnik V / Vaccinul nu este încă aprobat în UE
sursa foto: Guvernul Republicii Moldova
Ascultă articolul

Ungaria va primi tehnologie anul acesta pentru a produce vaccinul rusesc anti-COVID-19 Sputnik V la o fabrică de pe teritoriul său, aflată în prezent în construcţie, a declarat joi la Moscova ministrul ungar de Externe, Péter Szijjártó, potrivit unui comunicat emis de ministerul său, informează Agerpres, care citează Reuters.

Acesta ar fi primul pas concret către realizarea vaccinului în Uniunea Europeană, chiar dacă Sputnik V nu este încă aprobat în blocul comunitar. Vaccinul Sputnik V, utilizat pe scară largă în Rusia şi aprobat pentru utilizare în peste 70 de ţări, este încă examinat de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) şi de Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA).

- articolul continuă mai jos -

„Există o cerere imensă pentru vaccinul rusesc în lume, aşa că Ungaria are un interes economic de a participa la producţie”, a precizat Péter Szijjártó, adăugând că ţara sa şi Rusia au semnat un „acord politic” cu privire la producerea vaccinului Sputnik V în Ungaria.

Ungaria a utilizat pe scară largă vaccinul chinezesc Sinopharm, dar şi Sputnik V, în timpul campaniei sale de vaccinare în masă – alături de seruri anti-COVID-19 produse în Occident – deşi niciunul dintre aceste două vaccinuri nu a primit aprobare pentru utilizarea de urgenţă din partea blocului comunitar.

În lipsa aprobării din partea EMA, este mai dificil pentru cetăţenii ruşi – dar şi pentru sutele de mii de unguri vaccinaţi cu Sputnik V – să călătorească în ţările UE.

OMS a declarat miercuri că procesul de aprobare de utilizare de urgenţă pentru vaccinul rusesc Sputnik V a fost suspendat din cauza unor date lipsă şi a unor proceduri legale, însă organizaţia speră că aceste probleme vor fi „rezolvate destul de curând”.

Pe moment nu este clar când va primi Sputnik V aprobarea de utilizare din partea Agenţiei Europene pentru Medicamente.

sursa foto: Guvernul Republicii Moldova

Știri video

Comentarii
  • Inca o „prostie” a ungurilor, pe langa gaze ieftine. In timp ce Romania nu mai este capabila sa fabrice nici macar cele mai simple lururi.

    • Dan, dakopat căcăniu

      Dar noi de peste douăzeci de ani nu mai producem nimic. Nici măcar bolduri, nimic.

    • Pai nu ziceau (tot aici era articol) ca sputnik e copie Astra Zeneca. De ce nu il aproba UE? Am inteles ca ar fi prea ieftin si strica piata.

  • Dan, dakopat căcăniu

    Nu știu și nici nu mă interesează cât este de bună doza mujicilor, important este că produc. Această doză, tehnologia care o însoțește poate fi îmbunătățită, poate fi utilă și la producția altor vaccinuri, vaccinuri adevărate.

  • la piata in partea de est a tarii, bnasarabenii vand antigripale ruse cu lada

    In parte, e meritul granitei securizate pe miliarde de catre EADS.

    Pe de alta parte, iti pierzi credibilitatea daca stai toata ziua cu antisemitismul, homofobia si refugiatii in gura.

  • vreau sa ne arate gheorghitii ce au vazut ei si nu a vazut fauci la astra-zeneca

    #dacaiordincuplacere

  • Hungaria mai este in UE ? Se pare ca ungurul trage tot la stepa si-l iubete FOARTE pe Cracanatul de la Kremlin ! Dar si pa Xi Ping-Pong , ca daca tot trage spre stepele Asiei , poate ajunge si la comunismul chinezesc ! Afara din UE – si cat mai repede !

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole