Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ungaria raportează o accentuare a scăderii naturale a populaţiei în prima jumătate a anului, după ce s-au născut cu 2,8% mai puţini copii, iar rata mortalităţii a urcat cu un procent faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut – a anunţat marţi Institutul Central de Statistică (KSH) al Ungariei, citat de agenţia de presă MTI.
Ungaria, la fel ca România și majoritatea statelor din Europa centrală și de est, se confruntă cu o criză demografică ce pune presiune atât pe sistemul public de pensii, cât și pe piața forței de muncă. Criza este influențată și de migrarea masivă în alte state membre UE.
Astfel, în primele şase luni ale anului în Ungaria s-au născut 41 902 de copii, cu 1201 mai puţini ca în prima jumătate a lui 2018. În perioada ianuarie-martie natalitatea a înregistrat, în medie, o scădere cu 4,2 procente, faţă de anul precedent. În perioada aprilie-iunie procentul a urcat cu 1,4 la sută, în timp ce în iunie a scăzut cu 6,3 la sută, faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.
Institutul susţine că explicaţia pentru numărul mai ridicat de decese se regăseşte în luna ianuarie, de vină fiind epidemia mai gravă de gripă, faţă de anul precedent.
Statisticienii ungari mai remarcă faptul că sporul negativ al populaţiei a fost cu 7,9 procente mai mare ca în 2018.
Articolul continuă mai jos
Pe de altă parte, datele institutului arată că numărul căsătoriilor a crescut semnificativ: s-au înregistrat 24 020 de căsătorii, adică cu 7,9 la sută şi 1758 mai multe decât în anul precedent.
Foto: Viktor Orban (Contul personal de Facebook)
si uite asa, mai devreme sau mai tarziu, viatza ii loveste in plina figura pe populisti si mincinosi
Hai fugi la Soros, e zi de plata. Ai 3 lei pentru acest “comentariu”
Pai casatorii se inregistreaza, ca nunta o faci acasa chiar daca esti plecat deja din tara.
Și asta în condițiile în care Ungaria acordă sprijin financiar extrem de mare pentru fiecare copil în plus. Ideal e să ai 3.