Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Un tribunal din comitatul Down (Irlanda de Nord) l-a condamnat la închisoare pe viață pe Jason Carr pentru uciderea lui Ștefan Zait, un pescar de 45 de ani din România, care muncea în Ardglass, potrivit Belfast Telegraph. Carr a primit sentința în ziua în care a împlinit 22 de ani.
Acuzatul a recunoscut că pe 22 mai 2018 l-a agresat Zait, care-i era vecin, i-a distrus ușa casei și i-a furat o sticlă de vodcă. Două zile mai târziu, românul a murit la spital din cauza unui cheag de sânge format pe creier în urma bătăii primite.
”Există o singură sentință prevăzută de lege și aceasta este închisoarea pe viață”, a spus judecătorul Geoffrey Miller când a pronunțat hotărârea. Pe 21 februarie va fi stabilită perioada minimă de executare a pedepsei la capătul căreia Jason Carr va putea cere eliberarea condiționată.
În fața instanței urmează să ajungă și tatăl condamnatului, David Carr, pentru că l-ar fi amenințat pe Zait să nu depună plângere la poliție. Procesul său va începe luni.
Foto: Pexels.com
Justitie rapida.La noi mai dura 4-5 ani.
Si cu suspendare, pina la 3 victime…
In romanika primea de la 6 la 12 ani. De obicei se da 7 ani ca este la prima abatare 🙂
„Acuzatul a recunoscut că pe 22 mai 2018 l-a agresat Zait” ?
La noi ar fi fost condamnat pentru „loviri sau vătămări cauzatoare de moarte”, pedepsita cu intre 6 si 12 ani inchisoare, nu pentru omor. Fiind la prima abatere lua 6, iesea pentru buna purtare dupa 4.
In acelasi timp, in Romania:
Chitoiu abia incepe sa fie deranjat cu intrebari dupa ce a omorat 2 oameni
Dinca inca mai face reconstituiri si a inceput usor-usor, sa regrete faptele.
Nevasta politrucului „poet” Paunescu a omorat 3 oameni si nu a facut zi de puscarie
Si cate or mai fi…
De unde rezultă că cel mai bine ar fi dacă ne-am muta dracului toți în Irlanda de Nord.
Justitia in Romania este o mascarada. Severa cand esti un oarecare (poti fi condamnat la cativa ani de inchisoare pentru un furt minor) si blanda pentru bastani (poti ucide din culpa cativa oameni si sa nu faci o zi de puscarie).