Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Un mormânt spectaculos, cu o vechime de 1.400 de ani şi aparţinând civilizaţiei zapotecă, a fost descoperit în Mexic, informează sâmbătă agenția de știri DPA.
”Este cea mai semnificativă descoperire arheologică din ultimul deceniu în Mexic”, a spus vineri preşedinta Mexicului, Claudia Sheinbaum.
Mormântul bine conservat conţine picturi murale, frize şi inscripţii calendaristice şi a fost descoperit în oraşul San Pablo Huitzo, situat în statul sudic Oaxaca.
Institutul naţional de arheologie şi istorie din Mexic a dat publicităţii mai multe detalii despre mormânt. O bufniţă, simbol al nopţii şi morţii în civilizaţia zapotecă, ornează intrarea în anticamera funerară.
Ciocul bufniţei acoperă chipul unei personalităţi zapotece, confecţionate din stuc pictat şi căruia îi era probabil dedicat acest complex mortuar.
Sculpturile din piatră şi picturile murale reprezintă teme precum puterea şi moartea. Pe pereţii camerei funerare se poate distinge o procesiune de persoane pictate în nuanţe de ocru, alb, verde, roşu şi albastru.
Ministrul Culturii, Claudia Curiel, a vorbit despre o ”descoperire extraordinară” întrucât mormântul este bine conservat şi dezvăluie numeroase informaţii despre cultura zapotecă.
Potrivit ministrei, descoperirea oferă informaţii despre ”organizarea lor socială, ritualurile de înmormântare, dar şi despre viziunea lor asupra lumii, păstrată prin intermediul arhitecturii şi picturilor murale”.
Civilizaţia zapotecă şi-a atins apogeul în perioada 900-300 î. Hr. în sudul Mexicului. Capitala sa, Monte Albán, care a avut o populaţie de circa 35.000 de locuitori în perioada de vârf, a fost inclusă în Patrimoniul Mondial UNESCO în 1987.