G4Media.ro

Un adolescent de 17 ani a murit după ce s-a infectat cu…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

14 comentarii

  1. Eu zic sa publicati fişa medicala a fiecarui mort in parte, si ne alegem noi ce sa citim in amanunt.

    • Eu zic sa tinem scolile deschise cat mai mult , fara vreo masura de siguranta, distantare sau testare si-atunci o sa devina fapt divers, n-o sa mai intereseze pe nimeni. A, inca un elev mort. Mda, atat a avut zile.
      Baiatul a lipsit de la scoala pe motiv ca era racit , clasa a continuat fizic bine-mersi. Macar nu a mers la scoala, in n cazuri sunt trimisi la scoala pe motiv ca sunt doar putin raciti, cine nu e toamna?

    • Daca iti scria si greutatea, nu mai era nevoie de alte explicatii.

  2. Sa nu fie greșeală de redactare: „diabet zaharat tip doi insulino-necesitant”
    Nu ajungi să-ți faci insulina la diabetul de tip 2 decat daca esti obez si suferi de rezistenta la insulina pentru că esti prea gras (fireste, organele sunt suprasolicitate, mai ales inima, care trebuie sa faca un efort enorm pentru a pompa sangele).
    Din ce motiv nu a finalizat schema de vaccinare inceputa in aprilie? Reactii adverse? Evenimente neprevăzute?

  3. „a decedat, luni, după ce, în urmă cu două zile, a ajuns la spital în comă diabetică” .
    Cam fortat bagat la Covid acest caz.

    • din pacate nu e fortat .. tu de ce crezi ca diabetul e factor de risc?

    • Nu a ajuns la spital cu diabet, a ajuns in coma diabetica ! Poti face diferenta ?

    • Hai sa gandim: tanar diabetic, probabil gras si prin urmare cu greutate in respiratie, pus sa stea cu masca pe fata tot timpul ca era in categoria de risc, care ajunge la tulburari grave de respiratie, plin de stres de la cei din jur care ii spun ca poate sa moara. Respira tot mai prost, ajunge la spital unde e vraiste. Pacat de el.

    • mario 3, te-am intrebat foarte clar: „tu de ce crezi ca diabetul e factor de risc?” tu cum crezi ca afecteaza covid diabeticii? daca poti sa intelegi raspunsul la aceasta intrebare, atunci nu ai mai comenta aiurea. e usor sa aberezi cand nu intelegi nimic …

    • @Saracutii de ei da, hai sa gandim putin … vrei sa spui ca starea lui s-a deteriorat rapid de la purtatul mastii?! 😀 nu stiam ca purtatul unei masti amarate duce la supraactivarea sistemului imunitar si distrugerea tesutului pulmonar 🙂 eu zic sa publicam repede, poate luam nobel anul viitor, anul asta am pierdut trenul 🙂

    • @don – imi pare rau, dar nu esti la nivelul de Nobel 😉 ce am scris eu si ce ai inteles tu. Ai luat doar consideratia despre masca, fara anxietatea indusa de tot ce este in jurul nostru, mai ales de medici. Traiesc de ani buni langa oameni cu probleme de respiratie doar de la un nivel ridicat de stres indus de zeci de ani, de mici copii. Stiu cum e.

    • @Saracutii de ei evident ca nu sunt „la nivelul de Nobel”, de ce crezi ca voiam sa colaborez cu tine?! 😀 . si e la fel de evident ca nu inteleg aberatiile pe care le-ai scris tu 😉 recunosc, daca s-ar da nobel pentru prostie, ai avea mari sanse 😀
      – „anxietatea indusa de tot ce este in jurul nostru, mai ales de medici” wow, deci tot ce e in jurul nostru „induce” anxietate? hm….. omule .. ai mari probleme ….
      – „Traiesc de ani buni langa oameni cu probleme de respiratie doar de la un nivel ridicat de stres indus de zeci de ani, de mici copii.” hm … tare sunt curios unde „traiesti” tu! inteleg ca tu si cei din jurul tau ati fost terorizati. imi pare rau pentru voi. te sfatuiesc sa cauti ajutor specializat, o sa te ajute.