Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR) a lansat un program pe termen lung, numit „Transilvania te aşteaptă acasă”, pentru a încuraja revenirea maghiarilor care au emigrat din Transilvania şi pentru a oferi asistență compatrioților care locuiesc în străinătate pentru a se întoarce acasă, au anunțat vineri liderii UDMR la o conferință de presă susţinută pe aeroportul internațional din Târgu Mureș, transmite MTI citat de Rador.
Președintele Hunor Kelemen a declarat c mesajul transmis familiilor care au emigrat și s-au stabilit în străinătate, în perioada incertă a anilor 1990 și în perioada care a urmat, este acela că sunt în continuare considerați membri ai comunității maghiare din Transilvania și sunt aşteptaţi să se întoarcă acasă.
Pentru a cunoaște nevoile și temerile legate de întoarcerea acasă și pentru a oferi cea mai eficientă asistență, UDMR solicită celor interesați să completeze un formular de consultanță, lansat în acest scop pe site-ul Erdelyhazavar.ro.
Traducerea Rador: Rozália Gănciulescu Sursa: MTI
Și încet, încet Transilvania va fi a Ungariei. BRAVA, guvernanților noștrii mult iubiți, că noi nu vrem să facem un program ca ei, să vină românii din Diaspora acasă. BRAVA, Mucușoare, BRAVA Ilie Sărăcie