Home » Articole » Ucraina vrea să pună capăt războiului cu Rusia în acest an, anunţă şeful diplomaţiei Andrii Sîbiga

Ucraina vrea să pună capăt războiului cu Rusia în acest an, anunţă şeful diplomaţiei Andrii Sîbiga

Ucraina vrea să pună capăt războiului cu Rusia în acest an, anunţă şeful diplomaţiei Andrii Sîbiga
Sursa foto: Aris Messinis / AFP
Ascultă articolul

Ucraina doreşte să pună capăt războiului cu Rusia ”în acest an”, dar Occidentul trebuie să-şi sporească ”presiunea economică şi militară” asupra Moscovei, întrucât cu Kremlinul nu funcţionează ”diplomaţia aplanării”, a declarat joi, la Roma, ministrul de externe ucrainean, transmite agenția de știri AFP, citată de Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

‘Vrem să punem capăt acestui război în acest an”, a spus Andrii Sîbiga în timpul unei reuniuni a donatorilor Ucrainei.

”A sosit timpul să se recurgă la diplomaţia presiunii”, a subliniat el, dând asigurări că ”doar presiunea – economică, militară şi politică – poate constrânge Rusia să caute pacea”.

În urmă cu două zile, Ministerul de Externe rus a condiţionat încheierea războiului contra Ucrainei de o oprire a extinderii NATO către est.

Viceministrul de externe rus Serghei Riabkov a declarat pentru agenţia de presă TASS că această dorinţă a Moscovei constituie şi un test privitor la seriozitatea Statelor Unite atunci când acestea afirmă că vor să-şi îmbunătăţească relaţiile cu Federaţia Rusă.

”Este nevoie de măsuri practice dinspre partea americană pentru a elimina cauzele contradicţiilor fundamentale dintre noi în domeniul securităţii. Extinderea NATO este în vârful listei acestor cauze. Fără o soluţie la această problemă acută şi fundamentală, este pur şi simplu imposibil de rezolvat actualul conflict în zona euro-atlantică”, a spus Riabkov, care este responsabil pentru arme strategice.

Conducerea rusă menţionează frecvent extinderea Alianţei Nord-Atlantice şi posibila aderare a Ucrainei la NATO ca motive ale războiului de agresiune lansat de Rusia împotriva ţării vecine.

Comentarii
  • Păi este simplu, mai luaţi-le câteva teritorii dar nu pentru cucerire şi doar le ţineţi până îşi duc resursele dintr-o parte în altă apoi retrageţi-vă strategic(cu capcane inteligente pentru că ăştia au obiceiul să intre în capcane consecvent), apoi faceţi cu alt teritoriu la fel, apoi şi cu altul la fel şi tot aşa până se vor sătura să le mai recucerească sau până îi plimbaţi de nu mai ştiu ce este de ei şi apoi îi veţi avea(adică duceţi răzb0i de gherilă).

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole