Home » Articole » Ucraina şi SUA discută despre posibilitatea amânării negocierilor de pace cu Rusia, în contextul războiului din Orientul Mijlociu

Ucraina şi SUA discută despre posibilitatea amânării negocierilor de pace cu Rusia, în contextul războiului din Orientul Mijlociu

Ucraina şi SUA discută despre posibilitatea amânării negocierilor de pace cu Rusia, în contextul războiului din Orientul Mijlociu
Sursa: Facebook/Forțele Armate ale Ucrainei
Ascultă articolul

Ucraina a discutat cu Statele Unite despre posibilitatea amânării următoarei runde de discuţii trilaterale cu Rusia „pentru o perioadă” şi a schimbării locului de întâlnire din cauza conflictului iranian, care se amplifică, a declarat joi preşedintele Volodimir Zelenski, conform agenției de știri Reuters, citate de Agerpres.

Noi negocieri pentru a pune capăt războiului care durează de patru ani erau aşteptate să aibă loc la Abu Dhabi înainte ca acest centru din Golf să fie vizat de atacuri iraniene. Zelenski a declarat săptămâna aceasta că Kievul este deschis şi la alte locuri, cum ar fi Turcia sau Elveţia.

- articolul continuă mai jos -

„Următoarea întâlnire trilaterală Ucraina, SUA şi Rusia a fost planificată pentru perioada 5-9 martie, în funcţie de evoluţiile din întreaga lume. În prezent, există un alt război în Orientul Mijlociu”, a scris Zelenski pe X, reluând comentarii pe care le-a făcut într-un interviu acordat postului italian de televiziune Rai.

„Am vorbit cu partea americană, deoarece ei sunt cei care invită Ucraina şi Rusia la întâlnire, despre posibilitatea schimbării locului şi a amânării întâlnirii pentru o perioadă din cauza războiului din Orientul Mijlociu”, a adăugat el.

Zelenski a mai spus că Kievul speră că schimbul de prizonieri de război convenit în cadrul întâlnirilor anterioare va continua şi şi-a reiterat, de asemenea, criticile la adresa cererii Moscovei ca Ucraina să se retragă din restul de 20% din regiunea sa estică Doneţk.

Rusia a declarat că Ucraina trebuie să renunţe la controlul asupra acestei regiuni industrializate pe care Moscova nu a reuşit să o cucerească pe deplin, lucru pe care Kievul a refuzat să îl facă. Problema rămâne un obstacol cheie în discuţii.

„De ce ar trebui să părăsim propriul teritoriu pe care îl controlăm? El (preşedintele rus Vladimir Putin – n.r.) nu a avut succes pe câmpul de luptă. Nu are putere”, a spus Zelenski.

„Vrea să-l credem şi pur şi simplu să ne retragem din teritoriile noastre bine fortificate”, a adăugat el.

Armata Ucrainei, depăşită în armament şi efective, a recucerit teritoriu în ultimele săptămâni, în februarie câştigând mai mult decât a pierdut, pentru prima dată din 2023, conform grupului de analiză Black Bird, cu sediul în Finlanda.

Zelenski a adăugat că Rusia ar putea furniza Iranului componente electronice pentru dronele sale de atac Shahed şi a cerut aliaţilor Kievului să „împărtăşească informaţiile lor” pe această temă.

Kremlinul a declarat joi că Iranul nu a contactat Rusia pentru asistenţă militară.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole