Turcia este noua campioană europeană la volei feminin, după ce a învins…

Photo by JOHN THYS / AFP

Turcia este noua campioană europeană la volei feminin, după ce a învins în finală Serbia, campioana en titre

Turcia a cucerit primul trofeu major din istoria sa la volei feminin, reuşind să câştige ediţia 2023 a Campionatului European, după ce a învins Serbia cu 3-2 (25-27, 25-21, 22-25, 25-22, 15-13) în finala disputată duminică seara la Bruxelles, informează AFP, citată de Agerpres.

Serbia, campioana mondială en titre, a condus cu 1-0 şi 2-1, înainte de a se înclina la tiebreak în faţa echipei turce, din rândurile căreia s-a remarcat jucătoarea de origine cubaneză Melissa Vargas, autoarea a 41 de puncte.

Turcia, aflată pe prima poziţie în ierarhia mondială, a atins anterior semifinalele la precedentele patru ediţii ale Campionatului European, clasându-se pe locul secund în 2019.

Medalia de bronz a revenit Olandei, care s-a impus cu 3-0 (25-23, 28-26, 25-20) în faţa Italiei, în meciul pentru stabilirea ocupantei locului al treilea.

Italia, deţinătoarea titlului continental, a fost învinsă de Turcia vineri în semifinale.