
Trump spune că tarifele pentru China vor scădea de la 145%
Președintele american Donald Trump a declarat joi că se așteaptă să existe negocieri substanțiale între Statele Unite și China privind comerțul în acest weekend și a prezis că tarifele punitive ale SUA de 145% asupra Beijingului vor scădea probabil.
Susține G4Media. Click AICI pentru a redirecționa 3.5% din impozit - online, gratuit și simplu.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Comentariile lui Trump, făcute la Casa Albă în timp ce dezvăluia detaliile unui nou acord comercial între Statele Unite și Marea Britanie, reprezintă cel mai recent semn al unei înmuiere a tonului între cele mai mari două economii ale lumii, care au fost blocate într-un impas privind tarifele și comerțul, transmite Reuters.
După mai mult de două luni în care nu s-a înregistrat nicio mișcare în direcția unei apropieri, cele două părți au anunțat săptămâna aceasta că vor trimite oficiali de top în Elveția pentru discuții în acest weekend. Între timp, echipa lui Trump a lucrat la mai multe acorduri comerciale după ce președintele a suspendat tarifele reciproce pentru majoritatea națiunilor pentru a atenua un război comercial care a bulversat piețele financiare și relațiile Statelor Unite cu prietenii și dușmanii.
Cu toate acestea, el nu a suspendat tarifele pentru China, iar comentariile laconice ale Washingtonului și Beijingului cu privire la disputa lor au ridicat semne de întrebare cu privire la ramificațiile economice ale unui lung război comercial între cele două țări.
Trump a indicat joi că Statele Unite ar putea face o mișcare pentru a atenua aceste tensiuni prin reducerea taxelor, spunând „ar putea fi” când a fost întrebat dacă ar lua în considerare reducerea tarifului dacă discuțiile ar merge bine.
„Nu se poate ajunge mai sus. Este la 145, deci știm că va scădea”, a spus Trump. „Cred că este o întâlnire foarte prietenoasă. Ei așteaptă cu nerăbdare să o facă într-un mod elegant”.
La discuțiile din acest weekend vor participa secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, negociatorul comercial șef Jamieson Greer și țarul economic al Chinei, He Lifeng. Acestea vor avea loc în Elveția neutră și sunt văzute ca un prim pas spre rezolvarea unui război comercial care perturbă economia globală. Trump a declarat că el crede că Beijingul dorește foarte mult să facă o înțelegere. El a spus că ar dori să vadă China deschizându-și economia.
„Cred că vom avea un weekend bun cu China. Cred că au multe de câștigat. Cred că au mult mai multe de câștigat decât noi, într-un sens”, a spus Trump.
Întrebat dacă va vorbi cu președintele chinez Xi Jinping după discuții, Trump a spus că ar putea.
„S-ar putea, da, sigur”, a spus Trump.
Președintele și-a exprimat mult timp admirația față de Xi, recunoscând în același timp diferențele privind comerțul și atribuind Chinei vina pentru declanșarea pandemiei COVID-19.
Cu toate acestea, comerțul a fost o preocupare deosebită a președintelui. Trump a declarat că China are un „excedent comercial enorm” cu Statele Unite și că dorește ca acest lucru să se schimbe. „Aș dori să văd China deschisă”, a spus el.
Trump a dat un ton optimist discuțiilor din weekend.
„Cred că vor fi substanțiale”, a spus el. „China vrea să facă ceva și, uite, trebuie să o facă în acest moment”.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.