Home » Analize » Trump ar putea merge la Milano / Air Force One este pregătit în cazul în care echipa de hochei a SUA ajunge în finala olimpică, duminică

Trump ar putea merge la Milano / Air Force One este pregătit în cazul în care echipa de hochei a SUA ajunge în finala olimpică, duminică

658
Trump ar putea merge la Milano / Air Force One este pregătit în cazul în care echipa de hochei a SUA ajunge în finala olimpică, duminică
Sursa foto: Inquam Photos / Eduard Vinatoru
Ascultă articolul

Prefectura și polițiștii din Milano au început să planifice modul de organizare a aparatului de securitate, care a fost deja testat în ultimele zile prin vizitele vicepreședintelui Vance. Se așteaptă o vizită fulger a președintelui SUA, Donald Trump, anunță Corriere della Sera.

Președintele american ar putea ajunge duminică la Milano, însă vizita se anunță a fi scurtă și aproape „chirurgicală”. Trump vrea să fie în tribune la arena Santa Giulia pentru a-și încuraja vedetele echipei sale din NHL, dacă echipa SUA va reuși să câștige medalia de aur la hochei pe gheață masculin.

- articolul continuă mai jos -

Semnalele din Roma în acest sens au ajuns deja la Milano. De aceea, prefectura și sediul poliției au început deja să planifice măsurile de securitate, care au fost deja testate în ultimele zile de vizitele vicepreședintelui și a familiei lui, precum și ale secretarului de stat Marco Rubio, care a rămas în Italia pentru o lungă perioadă de timp în timpul Jocurilor de iarnă.

După aterizarea avionului Air Force One, acesta s-ar îndrepta direct către noua arenă de patinaj pentru a urmări finala de hochei. Apoi, se va îndrepta spre istorica Arena di Verona pentru un spectacol complet diferit, deja plin de personalități influente, membri ai familiei regale și VIP-uri de tot felul, adunați cu toții pentru a-și lua rămas bun de la Jocurile Olimpice italiene și a preda ștafeta Alpilor francezi, care vor găzdui următoarea ediție în 2030.

Nu vor fi prânzuri, vizite, excursii și, probabil, nici nopți de cazare.

Rămâne de văzut dacă președintele va decide să sosească duminică, la timp pentru a urmări finala în direct la ora 14:30, sau dacă va devansa sosirea în Italia pentru sâmbătă, o alegere care ar însemna să petreacă o noapte în oraș, poate la hotelul Gallia, deja folosit de adjunctul său.

În acest moment, sportivii americani mai au încă un drum lung de parcurs. SUA s-a calificat deja în sferturile de finală și așteaptă să afle cine va fi adversarul său mâine seară, care va fi decis în meciul dintre Suedia și Letonia.

Apoi, vineri, dacă vor câștiga, ”Stars and Stripes” se vor afla în semifinale, cu ochii ațintiți spre actul final al Jocurilor, așteptat cu nerăbdare de comandantul suprem, care, în acest caz, nu ar vrea să-l rateze, înainte de a se îndrepta spre Verona pentru ceremonia de închidere.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole