Trei sportivi români au urcat pe podium în prima zi a Cupei…

sursa foto: Federația Română de Judo

Trei sportivi români au urcat pe podium în prima zi a Cupei Europene de cadeți la judo

Trei sportivi români s-au clasat pe podium, sâmbătă, în prima zi a Cupei Europene de judo pentru cadeţi găzduite de Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Bucureşti, transmite Agerpres.

Laura Bogdan a obţinut argintul la cat. 48 kg, după ce a pierdut finala cu suedeza Tara Babulfath.

Argintul a fost câştigat şi de Luciana Catană, la cat. 52 kg, după ce a pierdut finala cu Seyma Yildirim (Turcia).

Tudor Mosoi a cucerit medalia de bronz la cat. 60 kg, după ce s-a impus în meciul decisiv în faţa bulgarului Kristian Ghenov.

Au luptat în meciuri pentru bronz, dar le-au pierdut şi s-au clasat pe locul 5 următorii judoka români: Darius Ionescu (cat. 66 kg), Lavinia Bălan (cat. 44 kg), Dorina Prejbeanu (48 kg) şi Vanessa Tolea (52 kg).

România participă la competiţie cu 60 de judoka, 33 la masculin şi 27 la feminin.

La turneu s-au înscris 348 de judoka din 25 de ţări, 220 la masculin şi 128 la feminin.