Home » Articole » CNN: Un adolescent a murit și trei persoane au fost rănite în urma unui schimb de focuri la ceremonia de absolvire a unui liceu din California

CNN: Un adolescent a murit și trei persoane au fost rănite în urma unui schimb de focuri la ceremonia de absolvire a unui liceu din California

566
CNN: Un adolescent a murit și trei persoane au fost rănite în urma unui schimb de focuri la ceremonia de absolvire a unui liceu din California
sursa foto: Captură video
Ascultă articolul

Un adolescent a fost ucis și trei persoane au fost rănite într-un atac armat care a avut miercuri seara, în urma unei ceremonii de absolvire a unui liceu din California, scrie CNN.

Poliția a intervenit în jurul orei 19:15, ora locală, la incidentul armat din parcarea Liceului Fairfield, la aproximativ 80 de kilometri nord-est de San Francisco, a declarat Michelle Belyea, ofițer la Departamentul de Poliție Fairfield, pentru KCRA, filială a CNN.

- articolul continuă mai jos -

Cel mai tânăr dintre cei trei răniți avea doar 11 ani, alături de doi adulți cu vârste de 20 și 25 de ani, a spus Belyea.

„A mai existat o victimă, o tânără de 18 ani, care a decedat în urma rănilor suferite în timpul acestui incident”, a adăugat aceasta.

„Este un incident în evoluție”, a spus Belyea, adăugând că o anchetă este în curs de desfășurare și că nu au nicio informație care să sugereze că există „o amenințare la adresa comunității în acest moment”.

Autoritățile nu au publicat niciun detaliu despre suspect.

CNN a contactat poliția și Biroul Șerifului din comitatul Solano pentru mai multe informații.

Districtul școlar unificat Fairfield-Suisun a declarat pentru CNN că forțele de ordine au intervenit la împușcăturile de la ceremonia de absolvire a liceului Sem Yeto, care împarte campusul cu Fairfield, potrivit KCRA.

Un bărbat care a participat la ceremonie a declarat pentru KCRA că a auzit focuri de armă în timp ce se făceau fotografii în parcarea școlii.

Amanda Prieto, care locuiește lângă școală, a spus că vorbea la telefon în curtea din spate când a auzit împușcăturile.

„M-am uitat peste gard și oamenii țipau și alergau prin parcare. A fost oribil”, a declarat Prieto pentru KCRA.

Prieto, al cărei fiu în vârstă de 17 ani este elev la școală, a spus că a fost „imediat îngrozită”. Soțul ei, Luis Prieto, a declarat pentru KCRA că serviciile de urgență au acționat rapid, cu vehicule de patrulare și ambulanțe la fața locului.

Ilana Israel Samuels, din districtul școlar unificat Fairfield-Suisun, a declarat într-o declarație pentru CNN: „Gândurile noastre sunt alături de persoanele afectate și, de îndată ce vom avea mai multe detalii, le vom împărtăși cu voi”.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.