Home » Articole » Trei medalii de aur și una de argint pentru elevii olimpici români, la Olimpiada Balcanică de Fizică 2024 / Trei dintre elevi sunt de la același liceu privat din București

Trei medalii de aur și una de argint pentru elevii olimpici români, la Olimpiada Balcanică de Fizică 2024 / Trei dintre elevi sunt de la același liceu privat din București

Trei medalii de aur și una de argint pentru elevii olimpici români, la Olimpiada Balcanică de Fizică 2024 / Trei dintre elevi sunt de la același liceu privat din București
sursa foto: Facebook / Ligia Deca
Ascultă articolul

Lotul de elevi olimpici la Balcaniada de Fizică (BPhO) 2024 a obținut trofeul competiției, trei medalii de aur și una de argint, după cum anunță ministra Educației, Ligia Deca, într-o postare pe Facebook, transmite EduPedu.

Din cei patru elevi, trei sunt de la același liceu privat din București și celălalt – de la un liceu de stat, din Timișoara.

- articolul continuă mai jos -

Olimpiada se află la a VI-a ediție, după cum se arată pe site-ul dedicat, pe care nu s-au publicat încă rezultatele și subiectele de concurs.

La competiție au participat elevi din 12 țări. Olimpiada se termină luni, 24 iunie, cu întoarcerea elevilor din Muntenegru acasă.

Citește articolul complet pe EduPedu

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole