Home » Articole » Tăriceanu și-a retras partidul din ALDE Europa fără să mai aștepte să fie exclus

Tăriceanu și-a retras partidul din ALDE Europa fără să mai aștepte să fie exclus

Tăriceanu și-a retras partidul din ALDE Europa fără să mai aștepte să fie exclus
Foto: InquamPhotos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Formațiunea condusă de Călin Popescu Tăriceanu a părăsit grupul ALDE Europa, după o perioadă tensionată, marcată de amenințări reciproce. Guy Verhofstadt, liderul familiei europene, a criticat deseori prestația ALDE Ro în materie de stat de drept și justiție și chiar a cerut, în această primăvară, excluderea.

La rândul său, Tăriceanu a i-a transmis lui Verhofstad, înainte de alegerile europene, că ALDE Ro nu-l va mai sprijini în Parlamentul European.

- articolul continuă mai jos -

Rezultatele de la scrutinul de duminică au făcut însă din această amenințare un foc tras în gol, întrucât ALDE Ro nu a reușit să treacă pragul electoral, deci nu va mai face parte din legislativul de la Bruxelles.

Norica Nicolai, până acum europarlamentar ALDE Ro, a confirmat, joi, că formațiunea sa nu mai este parte a ALDE Eu.

„Domnul Verhofstadt n-a respectat decât un anume tip de oportunism care nouă ne-a făcut foarte rău în campanie. A creat impresia că ALDE este exclus din Europa, ceea ce nu este adevărat, și atunci nu mai aveam de ce să mai stăm”, a declarat Norica Nicolai, cap de listă al ALDE Ro, în campania pentru europarlamentare.

La ultimul miting din campania pentru europarlamentare, Alianța 2020 USR PLUS a beneficiat de prezența pe scenă a lui Guy Verhofstadt. De altfel, USR și PLUS s-au alăturat deja ALDE Eu, la fel și formațiunea En Marche, fondată de președintele Franței, Emmanuel Macron.

Postarea integrală a lui Alin Cristian Mituță, membru PLUS:

ALDE România nu mai este membru al partidului ALDE european, după ce nu a mai așteptat decizia iminentă de a fi exclus, retrăgându-se de bunăvoie.

Așteptăm cu interes și decizia Socialiștilor europeni în legătură cu PSD, cu care au înghețat relațiile înainte de alegeri, dar și decizia PPE legată de iliberalii de la Fidesz.

La fel ca România, Europa are nevoie să înceapă să-și construiască viitorul pe curat. Noi, USR PLUS, asta facem deja construind un nou grup politic care să revigoreze proiectul european și să-l scoată din stagnarea în care se află de mulți ani.

Pentru prima dată de la intrarea în UE avem șansa de a conta cu adevărat în Europa.

Sursa foto: INQUAM_Octav Ganea

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole