Home » Analize » Talibanii au ucis patru presupuşi răpitori şi le-au atârnat cadavrele în public

Talibanii au ucis patru presupuşi răpitori şi le-au atârnat cadavrele în public

Talibanii au ucis patru presupuşi răpitori şi le-au atârnat cadavrele în public
sursa foto: Agerpres/ EPA/JALIL REZAYEE
Ascultă articolul

Autorităţile talibane din oraşul Herat, situat în vestul Afganistanului, au ucis patru presupuşi răpitori şi le-au atârnat cadavrele în public pentru a-i descuraja pe alţii, a declarat sâmbătă un oficial guvernamental local, conform Agerpres.

Sher Ahmad Ammar, viceguvernator al oraşului Herat, a declarat că bărbaţii răpiseră un om de afaceri local şi pe fiul acestuia şi intenţionau să îi scoată din oraş, când au fost reperaţi de patrulele care au instalat puncte de control în jurul oraşului.

- articolul continuă mai jos -

A urmat un schimb de focuri de armă în care toţi cei patru au fost ucişi, în timp ce un soldat taliban a fost rănit.

”Trupurile lor au fost aduse în piaţa principală din oraş şi atârnate ca o lecţie pentru alţi răpitori”, a spus el.

Cele două victime ale răpirii au fost eliberate nevătămate, a mai spus el.

Imaginea cu trupul însângerat atârnând de o macara a devenit virală pe reţelele de socializare. Pe un bilet prins pe pieptul bărbatului scria ”Aceasta este pedeapsa pentru răpire”.

Într-un interviu pentru Associated Press publicat săptămâna aceasta, un reprezentant de rang înalt al talibanilor, mollahul Nooruddin Turabi, a declarat că gruparea va restabili pedepse precum amputările şi execuţiile pentru a-i descuraja pe infractori, potrivit Agerpres.

sursa foto: Agerpres/ EPA/JALIL REZAYEE

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole