Home » Articole » OFICIAL Parchetul General a preluat dosarul fetiței ucise de la procurorii din Dâmbovița și va cere mandat european de arestare

OFICIAL Parchetul General a preluat dosarul fetiței ucise de la procurorii din Dâmbovița și va cere mandat european de arestare

OFICIAL Parchetul General a preluat dosarul fetiței ucise de la procurorii din Dâmbovița și va cere mandat european de arestare
Sursa: Inquam Photos/ Autor: George Călin
Ascultă articolul

UPDATE: Parchetul General a confirmat informația într-un comunicat de presă: ”Având în vedere complexitatea cauzei, respectiv elementele de extraneitate, precum și desfășurarea cercetărilor pe raza mai multor județe, în cursul zilei de astăzi, 23 septembrie 2019, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a preluat în vederea efectuării urmăririi penale dosarul privind uciderea minorei Mihaela-Adriana Fieraru, din localitatea Gura Șuții, județul Dâmbovița. Cauza a fost înregistrată inițial pe rolul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dâmbovița, unde a fost dispusă începerea urmăririi penale sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lipsire de libertate în mod ilegal, prev. de art. 205 alin. 1, 2 și 3 lit. b Cod penal, agresiune sexuală, prev. de art. 219 alin. 1 și 2 lit. c Cod penal, și omor calificat, prev. de art. 188-189 Cod penal”.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

Articolul inițial: Parchetul General va prelua dosarul fetiței ucise de la procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Dâmbovița, au declarat pentru G4Media.ro surse judiciare. De asemenea, procurorii vor cere mandat european de arestare.

Anunțul vine la scurt timp după ce un cetățean olandez, principalul suspect în cazul uciderii fetiței de 11 ani din Dâmbovița, a fost pus oficial sub învinuire pentru săvârșirea infracțiunilor de omor calificat, agresiune sexuală și lipsire de libertate.

Surse judiciare au precizat pentru G4Media.ro că anchetatorii pregătesc și solicitarea unui mandat european de arestare pe numele olandezului, pe care îl vor cere însă abia după ce vor mai întreprinde câteva activități.

IPJ Dâmboviţa a anunţat, duminică, într-o conferinţă de presă, că are un suspect principal, un cetăţean străin, în cazul fetiţei de 11 ani din comuna Gura Şuţii, dispărută vineri şi găsită decedată, duminică, pe un câmp din apropierea localităţii. Principalul suspect în acest caz a folosit o maşină închiriată. Autovehiculul a fost găsit la firma de închiriere şi a fost indisponibilizat de Poliţie.

Foto: Bogdan Licu, procurorul general (InquamPhotos / Octav Ganea)

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Citește și

Top Articole