Superliga: U Cluj – FC Hermannstadt 2-1, în etapa a 22-a

sursa foto: Inquam Photos / Flaviu Buboi

Echipa Universitatea Cluj a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia FC Hermannstadt, şi a urcat pe loc de play-off în Superligă. Sibienii au condus cu 1-0, transmite News.ro.

Prima repriză a partidei de la Cluj a fost una fără ritm şi fără ocazii, meciul disputându-se pe un teren greu, din cauza condițiilor meteo. Robert Silaghi a trimis pe lângă poartă, fără nerv, în minutul 16, pentru ca în minutul 33 Ovidiu Bic să producă cea mai periculoasă fază a primei părţi: şut din careu, respins de Vlad Muţiu.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 60, când Chipciu a lăsat să treacă o minge centrată de Jipa, Daniel Paraschiv a ajuns in extremis la balon şi l-a pasat în faţa porţii de unde Murgia a înscris. Chipciu s-a revanşat în minutul 63, când a egalat cu un şut din careu. Gazdele au înscris golul victoriei în minutul 75, când Nistor l-a lansat pe Daniel Popa şi acesta a trimis pe lângă Muţiu. Iniţial golul a fost anulat pentru ofsaid semnalizat de asistentul Marius Bobe, dar după analiza VAR, reuşita lui Popa a fost validată în minutul 79.

Cu această victorie, U Cluj este pe loc de play-off, 6, cu 32 de puncte. FC Hermannstadt ocupă poziţia a 8-a, cu 29 de puncte.

U CLUJ: P. Iliev – Thalisson, Piţian, Masoero – V. Gheorghe (Vătăjelu 77), Fossati (F. Ilie 71), Chipciu, G. Simion (Bistor 46), O. Bic (Doukoure 63), D. Popa, R. Silaghi (Pănoiu 71). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

HERMANNSTADT: Muţiu – Oroian, V. Găman, Bejan, Butean – S. Balaure (I. Petrescu 75), Biceanu (Sota Mino 46), Murgia (Bărbuţ 87), A. Jipa (Bucuroiu 75) – G. Iancu, R. Fonseca (D. Paraschiv 46). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: Piţian 18, F. Ilie 90+2 / Butean 44

Arbitri: Sebastian Colţescu – Valentin Avram, Marius Bobe – Cătălin Buşi

Arbitri VAR: Sorin Costreie – Daniel Mitruţi

Observator: Octavian Şovre