Superliga – play-out: Oţelul Galaţi – Universitatea Cluj 1-0

sursa foto: Universitatea Cluj/Facebook

Echipa Oţelul Galaţi a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, gruparea Universitatea Cluj, în etapa a cincea din play-out-ul Superligii, transmite News.ro.

Într-o repriză în care ambele formaţii au avut câte o ocazie de gol, Frederic Maciel a deschis scorul, în minutul 40, cu un şut la colţul lung. În partea secundă, Cisotti a şutat pe lângă poartă, în minutul 76, iar clujenii nu au reuşit să egaleze, deşi Universitatea a jucat mai multe minute în zece oameni, după eliminarea lui Maciel. În ultimele minute Samuel Teles l-a lovit în faţă pe Dan Nistor şi i-a spart acestuia nasul, iar medicii au rămas minute întregi pe gazon pentru a opri hemoragia jucătorului clujean. Cu acestă victorie gălăţenii urcă pe prima treaptă a play-out-ului, cu 30 de puncte. Universitatea Cluj are 26 de puncte şi ocupă poziţia a patra.

OŢELUL: E. Pap – Zhelev, J. Cisse, Yabre, Migeul Silva – Lameira (Farcaş 90), Zivulic, Cisotti (Aly Malle 90) – Maciel, A. Pop (S. Teles 63), Bodişteanu (R. Tănasă 50). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

U CLUJ: Gorcea – Chinteş, Piţian (Masoero 76), Thalisson, Chipciu – Bic (Silaghi 62), Doukoure (Anselmo 70) – Roguljic (D. Oancea 62), Nistor, V. Gheorghe (Roger 62) – D. Popa. ANTRENOR: Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Maciel 76, S. Teles 90+4 / Chipciu 77

Cartonaş roşu: Frederic Maciel (Oţelul Galaţi) min. 87

Arbitri: Rareş Vidican – Sebastian Gheorghe, Adrian Popescu

Arbitri VAR: Andrei Antonie – Vladimir Urzică