Superliga – play-off: Sepsi – Universitatea Craiova 1-3

Sursa foto: Facebook/Universitatea Craiova

Echipa Universitatea Craiova a învins duminică, în deplasare, scor 3-1, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii, transmite News.ro.

La debutul lui Costel Gâlcă pe banca oltenilor, Craiova a dominat prima repriză de la Sf. Gheorghe. Maldonado a deschis scorul pentru oaspeţi, cu un voleu din careu, în minutul 11. Gazdele au cerut un penalti în minutul 16, pentru henţ la Maldonado, dar arbitrul Marian Barbu nu a acordat nimic, iar Craiova a replicat prin golul lui Andrei Ivan, din minutul 26. În minutul 39, Badelj a fost lovit în mână de balon, în careu, şi, după verificarea VAR, arbitrul Barbu a dat penalti pentru gazde, penalti transformat de Marius Ştefănescu. Acesta a fost şi scorul primei reprize, 2-1 pentru Universitatea Craiova. În repriza a doua oaspeţii au mai redus din turaţie, dar au mai înscris un gol, în minutul 69, prin Lyes Houri, şi au închis meciul deşi Safranko a avut ocazia să reducă din diferenţă în minutul 86.

S-a terminat 3-1 pentru Universitatea, care este pe locul al doilea în clasament, cu 34 de puncte, în timp ce Sepsi se află pe locul 6, cu 27 de puncte.

SEPSI OSK: : Niczuly – D. Ciobotariu, Kecskes, Fl. Ştefan – Oroian (Renţa 82), Alimi, Kallaku (R. Varga 75), A. Dumitrescu (Aganovic 75) – K. Varga (Safranko 64), Debeljuh, M. Ştefănescu. ANTRENOR: Bernd Storck

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Badelj (Zajkov 87), Bancu (Ndong 73) – Al. Creţu, Mekvabishvili – Baiaram, Houri, A. Ivan (Cîmpanu 73) – J. Markovic (Koljic 63; Mateiu 87). ANTRENOR: Costel Gâlcă

Cartonaşe galbene: M. Ştefănescu 38, A. Dumitrescu 54 / Bancu 24, Houri 33, L. Popescu 89

Arbitri: Marian Barbu – Valentin Avram, Stelian Slabu – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Ionuţ Coza – Iulian Dima

Observator: Dan Victor Berbecaru