Home » Analize » SUA au atacat ținte din Iran după ce Teheranul a lovit o navă comercială în Strâmtoarea Ormuz

SUA au atacat ținte din Iran după ce Teheranul a lovit o navă comercială în Strâmtoarea Ormuz

674
SUA au atacat ținte din Iran după ce Teheranul a lovit o navă comercială în Strâmtoarea Ormuz
Sursa foto: Amirhosein Khorgooi / AP / Profimedia
Ascultă articolul

Armata Statelor Unite a efectuat atacuri asupra unor ținte din Iran, după ce președintele Donald Trump a acuzat Iranul de o „încălcare nechibzuită” a armistițiului, în urma unui atac asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Hormuz, transmite BBC.

Comandamentul Central al SUA (US Central Command – Centcom) a anunțat că a lovit, vineri, instalații de depozitare a rachetelor și dronelor, precum și poziții radar de coastă.

- articolul continuă mai jos -

Potrivit Centcom, atacurile au fost un răspuns la un atac cu dronă asupra unei nave comerciale produs joi, incident care a dus la suspendarea unei operațiuni planificate de evacuare a mii de marinari blocați în regiune.

Teheranul a susținut că nava comercială a fost atacată deoarece folosea o rută neautorizată pentru a tranzita această cale navigabilă esențială din Golful Persic.

Nava comercială lovită joi de un proiectil este Ever Lovely, un cargou sub pavilion singaporez.

Potrivit agenției britanice pentru securitate maritimă UKMTO, nava a fost lovită la aproximativ 7,5 mile marine sud-est de portul Dahit din Oman.

Compania Evergreen, proprietarul navei, a precizat că Ever Lovely urma ruta recomandată de UKMTO prin strâmtoare în momentul în care a fost lovită.

„Toți membrii echipajului sunt în siguranță, la fel și nava și întreaga încărcătură”, a transmis compania.

Centcom a descris atacurile drept „un răspuns puternic” la atacul cu dronă din ziua precedentă.

„Agresiunea neprovocată împotriva transportului maritim comercial de către forțele iraniene a încălcat în mod clar armistițiul”, se arată într-un comunicat.

„În plus, comportamentul periculos al Iranului subminează libertatea de navigație, în condițiile în care comerțul internațional se desfășoară tot mai mult prin acest coridor vital al comerțului mondial.”

Centcom a precizat că armata americană va continua „să asigure coordonarea și sprijinul pentru trecerea în siguranță a navelor comerciale care tranzitează strâmtoarea”.

Însă Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice (IRGC) din Iran a acuzat „regimul american care încalcă tratatele”.

Într-un comunicat, IRGC a afirmat că SUA au lansat un atac aerian asupra coastei Iranului „sub diverse pretexte, invocând faptul că o navă ar fi încălcat o rută neautorizată în Strâmtoarea Hormuz”.

IRGC a susținut că forțele sale navale au ripostat lovind poziții militare americane din regiune, fără a oferi alte detalii.

„Dacă agresiunea se va repeta, răspunsul nostru va fi mai amplu decât acesta”, a avertizat IRGC.

Teheranul a închis efectiv strâmtoarea după ce atacurile americane și israeliene asupra Iranului au început la sfârșitul lunii februarie.

Blocarea acestei rute maritime esențiale pentru transporturile de petrol și gaze a provocat o creștere accentuată a prețurilor mondiale la petrol și a afectat livrările altor mărfuri esențiale, precum îngrășămintele.

Statele Unite și Iranul au convenit, la 17 iunie, încetarea ostilităților printr-un memorandum de înțelegere în 14 puncte, care prevedea și obligația Iranului de a depune „toate eforturile” pentru asigurarea trecerii în siguranță a navelor comerciale, fără perceperea unor taxe, timp de 60 de zile.

Într-o postare pe platforma X, după atacurile de represalii ale SUA, vicepreședintele JD Vance a declarat că, dacă Iranul „are neînțelegeri privind modul în care este aplicat memorandumului de înțelegere (MOU), poate pune mâna pe telefon”.

„Însă violența va primi un răspuns pe măsură”, a adăugat el.

La rândul său, Ebrahim Azizi, președintele Comisiei pentru securitate națională din Parlamentul iranian, a afirmat pe rețelele sociale că SUA „au atacat din nou Iranul în plin proces de negocieri”.

El a continuat:

„Această încălcare iresponsabilă a armistițiului va duce, ca de fiecare dată, la retragerea și regretul lor. Jocul de a arunca vina asupra altora nu mai funcționează.”

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole