G4Media.ro

STUDIU Regresul civilizației: Cum am început să semănăm cu ”ierarhiile cimpanzeilor și…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

8 comentarii

  1. Si in Romania a existat „juriu de cetateni” se numea „tribunalul poporului” si uite cat „bine” a facut. Acest profesor neomarxist omite un element foarte important. Pe ce criterii sunt selectati membrii „juriului salvator” si cine o face?

    • Modelul de referință este Comuna primitivă. N-am făcut o socoteala, dar la o evaluare sumară dacă s-ar împărți bogăția in mod egal, probabil fiecare locuitor al planetei ar fi milionar. Dar cine ar mai produce bunurile pe care să le cumperi?
      Nu există mișcare in lipsa unei diferențe… la fel ca in fizică. Totul îngheață.

    • @hitman00 – Asa e, dupa ce treci de euforia cuvintelor scrise de Kemp, iti dai seama ca ceva nu se potriveste in ce spune el. Potrivit tiparelor pe care le descrie, omenirea ar fi trebuit sa dispara de foarte mult timp, dar n-a disparut, din contra, a evoluat. Cu hopuri, cu poticneli, dar a evoluat. Probabil adevarul e undeva la mijloc.

  2. Nu fi un ne mernic? Sunt prea mulți ne mernici și acest lucru ne poate conduce spre autodistrugere. Omenirea n-a evoluat dpdv spiritual, moral, dimpotrivă, regresează și se îndreaptă spre bar barie.

    • @ andi – Total eronat ce spui tu acolo. Sa-mi spui si mie care e regresul de la societati piramidale cu executii, sacrificii, sclavi-stapani etc., la societati democratice, unele mai autentice, altele mai subtiri, dar democratice? Sa-mi spui care era morala inchizitiei? Care era morala stapanilor de sclavi?

  3. Mă refeream la faptul că după atâta timp omenirea ar fi trebuit să evolueze la omul superior, cu o moralitate ridicată, dar ce vedem? Corupție (acum la cote înalte), nedreptate, războaie s.a.m.d. Au fost în trecut, sunt și acum. Inchiziția și sclavia au dispărut, dar și azi de vorbește de sclavi pe plantații.

  4. Puneți tot dex-ul la index ca să fie cenzură totală. Să știm o treabă.

  5. Completare la comentariul cenzurat fără motiv. Ca să nu mai vorbim de inegalitățile sociale care se adâncesc din ce in ce mai mult. Capitalismul a distrus umanismul, egoismul și lăcomia nu mai au limite.