Stejarii pierd și în fața rugbyștilor din Tonga și termină Cupa Mondială…

Stejarii pierd și în fața rugbyștilor din Tonga și termină Cupa Mondială din Franța cu patru înfrângeri

Echipa României a pierdut și ultimul meci din grupa B a Cupei Mondiale de rugby, 24 – 45 cu Tonga. Stejarii au încheiat cu 0 puncte de meci, patru înfrângeri, 32 de puncte marcate, 247 primite, patru eseuri marcate, 43 primite, cel mai slab bilanț din cele nouă participări din 10 RWC, transmite RFI România.

Meciul a început în nota obișnuită a precedentelor trei cu Irlanda, Africa de Sud și Scoția: în minutul 22 scorul era deja 21 – 3, tonganii marcând trei eseuri transformate, față de o singură penalitate a mijlocașului la deschidere Alin Conache.

Dar în loc să urmeze o prăbușire, Stejarii s-au trezit din torpoarea care i-a caracterizat de la începutul acestei Cupe Mondiale, pe fondul unui joc devenit superficial al tonganilor.

Au urmat două eseuri românești, primele după cel din debutul primului meci cu Irlanda, primul prin flankerul Cristi Boboc după o margine la cinci metri, iar al doilea de veteranul (37 de ani) Florin Surugiu, care juca ultimul său meci înainte de retragere din națională, ambele transformate de Conache, care au dus scorul la pauză la România 17 Tonga 21.