Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Spania își cere scuze după ce un fost premier a făcut declarații rasiste la adresa echipei naționale
Guvernul spaniol și-a cerut scuze Franței după ce fostul prim-ministru Mariano Rajoy a pus la îndoială identitatea franceză a mai multor jucători convocați să reprezinte echipa națională la Campionatul Mondial, transmite MEDIAFAX.
Ministrul spaniol de Externe, José Manuel Albares, a declarat că a discutat cu omologul său francez și și-a exprimat scuzele în numele Guvernului de la Madrid.
Acesta a spus că afirmațiile fostului șef de Guvern că sunt „inacceptabile și poartă otrava rasismului și a xenofobiei”.
„Este o chestiune foarte serioasă să folosești culoarea pielii pentru a stabili cine poate fi cetățean și cine nu”, a mai declarat șeful diplomației de la Madrid, potrivit Reuters.
Reacția sa virulentă a venit după ce fostul premier spaniol Mariano Rajoy a transmis într-un articol de opinie că echipa națională a Franței are „un nivel foarte ridicat, dar fără francezi”.
Partidul Popular, formațiunea din care provine Mariano Rajoy, prin vocea unui purtător de cuvânt a declarat că a încercat să diminueze amploarea scandalului, declarând că articolul avea o tentă sarcastică.
Declarațiile lui Rajoy au fost condamnate și în Franța, atât de reprezentanți ai guvernului, cât și de opoziție.
Ministrul francez de Externe, Jean-Noël Barrot, a afirmat: „Comentariile acestea sunt jalnice. Odată pentru totdeauna: Franța nu are o culoare a pielii. Orice afirmație contrară este un semn de idioțenie, rasism sau o combinație a ambelor.”.
Purtătorul de cuvânt al Adunării Naționale, Julien Odoul, a calificat comentariile fostului premier spaniol drept „scandaloase, rușinoase și deplorabile”.