Sorana Cîrstea urcă trei poziții în clasamentul WTA și se apropie la…

Sursa foto: Facebook Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea urcă trei poziții în clasamentul WTA și se apropie la 57 de puncte de Simona Halep/ Cele două românce ocupă pozițiile 26 și 27 în topul tenisului feminin

Simona Halep a urcat o poziţie în clasamentul WTA dat publicităţii luni, până pe locul 26, cu 1.832 de puncte, iar Sorana Cîrstea a urcat trei poziţii, până pe locul 27 WTA, cu 1.775 de puncte. Diferenţa dintre cele mai bune jucătoare române din ierarhie este de 57 de puncte, transmite News.ro.

Cîrstea a jucat, sâmbătă, în semifinalele turneului de la Lyon, fază în care a fost eliminată de Daiana Iastremska din Ucraina.

Elena-Gabriela Ruse a devenit numărul 3 român, pe locul 57 WTA, profitând de căderea abruptă a Irinei Begu, de pe 56 pe 72 WTA (a pierdut punctele unui turneu WTA 125 pe care l-a câştigat în 2020).