Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Șeful statului a fost luat la bășcălie de liderul extremist AUR, după ce Nicușor Dan a criticat UE în mesajul de Ziua Europei: ”Discurs profuND greșit”.
George Simion a publicat un mesaj pe Facebook de 9 Mai, ziua în care Europa sărbătorește 76 de ani de la Declarația Schuman, care pune bazele Uniunii Europene.
Sâmbătă, Nicușor Dan a atacat dur Uniunea Europeană, într-un discurs a cărui retorică amintește de reproșurile lui Donald Trump, cu accente din discursul ”suveranist” al AUR, despre o Românie care ”a fost slabă” în raport cu UE.
Dan a spus că Europa ”a acționat ideologic”, că este un subiect care în loc de dezbatere ”are lozinci”, că ”a greșit” de mai multe ori și că Europa ”și-a neglijat industria de apărare” – acuzație repetată frecvent de Trump în discursurile sale referitoare la Europa. Președintele a mai afirmat că România a fost uneori „slabă” în negocierile europene și că nu și-a apărat suficient de coerent interesele în interiorul UE. Vezi aici discursul video al lui Nicușor Dan.
știre în curs de actualizare
Mai crede cineva în micuța și drăguța lor șaradă gen „polițist bun, polițist rău”?
Alianța pesedeu+haur are președintele ei.
Votat cu entuziasm de aproape 6.200.000 de români.
Ne-a tras-o pesedeu împreună cu haur așa cum au vrut.
Și noi nici nu ne-am dat seama.
Corect!
Nu cred ca asta a fost. Pur si simplu , s-a adeverit ce spunea CTP, ca omul asta are ceva tulbure in el, ceva nedescifrat. S-a trezit brusc in micul scolar cu ghiozdanel, dorinta de a calari pe aripile suveranismului, anuntandu-ne ca va forma el un guvern pro-occidental. Deci, nu pro-european, ci pro-occidental. Asa a hotarat el, fara sa ne intrebe ce dorim noi, alegatorii domniei sale. Poate cu SPPistul din dotare, dar nu cu noi. Sper ca nSimion sa il mazileasca, desi l-am votat, Speranta ca vin americanii….ciudata treaba. Sa iei bani de la unii pe care incepi sa ii critici, si sa pupin inelul celuilalt, care vrea dezintegrarea UE. Sau poate ca ND vrea sa o ia inante lui Georgescu, mai stii?
Nu cred ca asta a fost. Pur si simplu , s-a adeverit ce spunea CTP, ca omul asta are ceva tulbure in el, ceva nedescifrat. S-a trezit brusc in micul scolar cu ghiozdanel, dorinta de a calari pe aripile suveranismului, anuntandu-ne ca va forma el un guvern pro-occidental. Deci, nu pro-european, ci pro-occidental. Asa a hotarat el, fara sa ne intrebe ce dorim noi, alegatorii domniei sale. Poate cu SPPistul din dotare, dar nu cu noi. Sper ca nSimion sa il mazileasca, desi l-am votat, Speranta ca vin americanii….ciudata treaba. Sa iei bani de la unii pe care incepi sa ii critici, si sa pupin inelul celuilalt, care vrea dezintegrarea UE. Sau poate ca ND vrea sa o ia inante lui Georgescu, mai stii?
Clar ca sunt numai strigoi!
Ăștia cu aur, psd, tamâie sunt niste papagali coafati!