Home » Analize » Nicușor Dan și Ilie Bolojan, diametral opuși de Ziua Europei: Președintele anulează festivitatea de la Cotroceni și atacă dur UE chiar de ziua ei, cu un discurs similiar cu al lui Trump / Premierul reiterează puternic apartenența la UE și valorile comune: ”E și ziua noastră. România nu e singură”

Nicușor Dan și Ilie Bolojan, diametral opuși de Ziua Europei: Președintele anulează festivitatea de la Cotroceni și atacă dur UE chiar de ziua ei, cu un discurs similiar cu al lui Trump / Premierul reiterează puternic apartenența la UE și valorile comune: ”E și ziua noastră. România nu e singură”

15491
sursa foto: Colaj G4Media / Nicușor Dan: Octav Ganea / Inquam Photos; Ilie Bolojan: Eduard Vînătoru / Inquam Photos
Ascultă articolul

Președintele și premierul s-au situat pe poziții diametral opuse de Ziua Europei: Nicușor Dan a anulat festivitatea aniversară de la Palatul Cotroceni, care urma să aibă loc sâmbătă, și a atacat dur UE chiar de ziua ei, cu un discurs similar cu cel al președintelui Donald Trump, în timp ce Ilie Bolojan a reiterat puternic apartenența la UE și valorile comune: ”E și ziua noastră. România nu e singură”, a transmis premierul interimar al României. 

- articolul continuă mai jos -

Nicușor Dan a surprins opinia publică atunci când a anulat evenimentul aniversar de Ziua Europei care ar fi urmat să aibă loc sâmbătă. Decizia a venit imediat după ce Guvernul Bolojan a căzut în urma moțiunii de cenzură inițiată de PSD-AUR și susținută de tot polul extremist și minorități, față de care G4Media a arătat aici că președintele nu numai că nu a avut nicio reacție, dar a susținut-o complice.

După ce România a rămas fără un guvern cu puteri depline într-un context cu multiple crize și o situație economică dificilă, mare parte a societății civile l-a taxat pe președintele Dan, reacțiile negative au curs valuri în social media la adresa președintelui și, conform surselor G4Media, mulți dintre invitații de Ziua Europei au boicotat evenimentul de sâmbătă la care urma să participe și președinta Parlamentului European, Roberta Metsola.

Administrația prezidențială a anunțat invitații că evenimentul se anulează, sub pretextul că președintele și echipa sa sunt ocupați cu gestionarea crizei politice interne. Jurnalistul Cristian Pantazi a explicat aici de ce anularea evenimentului dedicat Zilei Europei este o gafă majoră a președintelui și de ce argumentele administrației prezidențiale sunt simple pretexte.

Apoi, sâmbătă, fix atunci când Europa a celebrat 76 de ani de când au fost puse bazele Uniunii Europene, în urma declarației rostite de ministrul francez de Externe Robert Schuman (”Declarația Schuman”), Nicușor Dan a atacat dur Uniunea Europeană, într-un discurs a cărui retorică amintește de reproșurile lui Donald Trump, cu accente din discursul ”suveranist” al AUR, despre o Românie care ”a fost slabă” în raport cu UE.

  • Notă: Declarația rostită la 9 mai 1950 de Robert Schuman, ministrul francez al afacerilor externe, a rămas înscrisă în istoria construcției europene drept „declarația Schuman”. Textul prevedea crearea unei Comunități a cărbunelui și oțelului, ai cărei membri urmau să-și gestioneze împreună aceste două resurse. Acest moment reprezintă ”nașterea” Uniunii Europene. Detalii aici despre începuturile construcției comunității europene. 

Dan a spus că Europa ”a acționat ideologic”, că este un subiect care în loc de dezbatere ”are lozinci”, că ”a greșit” de mai multe ori și că Europa ”și-a neglijat industria de apărare” – acuzație repetată frecvent de Trump în discursurile sale referitoare la Europa. Președintele a mai afirmat că România a fost uneori „slabă” în negocierile europene și că nu și-a apărat suficient de coerent interesele în interiorul UE. Vezi aici discursul video al lui Nicușor Dan.

Dan a mai transmis, preluând retorica lui Trump, că Europa și România au nevoie ca ”Uniunea Europeană să aibă un parteneriat corect, solid, echitabil cu Statele Unite, și România este un susținător al unui astfel de parteneriat”.

G4Media a arătat aici de ce lui Trump îi convine o Europă slăbită și aici de ce America lui Trump și Vance nu mai este aliatul pe care Europa și România pot conta.

Mai mult, Nicușor Dan a fost singurul șef de stat din UE care a acceptat invitația președintelui Trump la Consiliul pentru Pace, la începutul acestui an, în calitate de observator, unde a fost prezentat în mod eronat de Trump ca fiind ”premierul României”. Niciun alt șef de stat nu a mai girat organismul înființat de Trump ca o alternativă privată la ONU.

G4Media a analizat îndeaproape modul în care s-a raportat Nicușor Dan la direcția României în politica externă și la ce s-a schimbat în ultimul timp în discursul președintelui: Pro-occidental vs pro-european?

”E și ziua noastră”

În paralel, premierul Ilie Bolojan, interimar după ce alianța parlamentară de facto PSD-AUR i-a trântit guvernul prin moțiune de cenzură, cu ajutorul polului politic extremist și al minorităților, a transmis un puternic mesaj de atașament al României la valorile europene și a subliniat că Ziua Europei ”e și ziua noastră”.

În puternică opoziție cu președintele, Bolojan, care se bucură de un capital de imagine și încredere semnificative după ce a înfruntat clientela de partid, PSD și chiar pe Nicușor Dan, a transmis un mesaj de solidaritate cu statele UE și a declarat că ”România nu este singură” datorită comunității europene.

Bolojan a amintit și de criza politică internă vorbind despre ”mecanismul de putere cu rădăcini adânci în comunism” care a supraviețuit în România și care astăzi reacționează atunci când reformele taie privilegiile și sursele de putere. În acest context, premierul a subliniat că ”Europa înseamnă exact opusul”:

  • ”Instituții puternice, lege egală pentru toți, respect pentru banul public și șanse câștigate prin muncă. Vrem o țară a șanselor egale, pentru fiecare dintre noi, sau o țară dominată de ură și dezinformare? Le mulțumesc tuturor celor care ies astăzi în stradă pentru valorile democratice. Chiar dacă nu sunt în București, sunt alături de ei și de toți cei care cred într-o Românie europeană, modernă și dreaptă. Democrația nu se apără o dată la câțiva ani. Se apără în fiecare zi. La mulți ani, România! 🇷🇴 La mulți ani, Europa! 🇪🇺”, a transmis Ilie Bolojan sâmbătă, printr-un mesaj publicat pe Facebook.
Comentarii
  • ND pare mai mult suveranist decat proeuropean.
    Nu era ziua potrivita sa critice UE.

    • @Alena – Nimic din ce a spus in discurs nu e neaparat un neadevar, trebuie sa recunosc ca UE a facut greseli in ultimii ani (8-10), printre cele mai grave greșeli – dependența energetică de rusia. Dar, așa e, e cea mai nepotrivită zi pentru a fi critic la adresa UE.

    • Suveranist, Alena?
      Adică, așa cum sunt șarlatanii Georgescu, Simion și haur?
      Vrei să spui că ne-a făcut pesedeu și haur pe toți
      Și și-au tras președintele lor, fără ca noi să ne dăm măcar seama?

    • @Baliza: oricat de dureros este, pana la urma daca asta este adevarul, pe asta trebuie sa il acceptam, nu?

      Chiar daca ne trebuie vreo 10 metoclopramid!

      Un ND educat in inima Frantei nu parea cel mai anti-european, nu?

      Pana la urma ce „ni” se reproseaza?

      Ca am ales intre un „pe fata ani UE”, „pe fata pro Rusia” si un „aparent pro UE” si pro SUA?

      Imi mentin alegerea, chiar daca imi vine sa v****……
      Iliescu vs Vadim, runda 2.
      Secu castiga si in prelungiri….

    • @Baliza,

      Asa se pare. Din moment ce ND a fost de acord sa-l dea jos pe Bolojan cu ajutorul suveranistilor si al PSD, nu mai am incredere in el.
      De fapt, n-am avut niciodata incredere in ND.
      L-am votat cu mana rupta, impotriva lui Simion.

    • Willy Koylung

      MAGAdan
      Din păcate tot pe el l as vota dacă ar fi cu semiom.

    • sunt de acord cu Kafka, ce a facut trump a fost un dus rece pt UE, si ND a spus cum trebuie, nu trebuie sa renuntam la idealuri dar trebuie sa ne adaptam la realitate si realitati… UE e puternica prin unitate, dar visand nu e suficient.
      si in continuare simt ca UE inca nu e treaza complet, China sufla tare economic, si nu pare sa ne recastigam puterea de a fi in topul inovatiei, cercetarii, productiei ..

  • ND vorbește de greșeli!!!S-au făcut,dar să ne amintim cum arată țara asta înainte de a intra în UE,unde lucram,ce salarii aveam etc.Cat despre nd,eu nu știu pe cine mai reprezintă omul ăsta.

    • @Soulfly – Așa cum am spus, nu faptul că nu are dreptate e denrajant, pentru că are dreptate, ci faptul că nu era în niciuncaz momentul de critici. Și ar fi fost bine să fi comentat după ce ai ascultat discursul lui ND, a început exact cu asta: „Pentru România, 20 de ani de Uniune Europeană au însemnat modernizare și mai ales creșterea nivelului de trai. Salariul mediu a crescut de trei ori și a ajuns să fie 80% din media salariilor din Uniunea Europeană. (…) E adevărat că există o corupție care îi sfidează pe români și mai ales pe românii cu venituri mici. Însă dacă tragem linie, după 20 de ani, românii o duc mult mai bine decât o duceau acum 20 de ani.”

    • *deranjant

  • Dc stam stramb si gandim drept cea mai mare greseala a UE e ca ne au primit, la fel ca Slovacia, Bulgaria, Ungaria. E usor sa critici cand nu ai contribuit cu nimic si ai beneficiat de morcovii UE. Poti iesi precum Br exit. Pe engleji ii vor reprimi pe cei din blocul ex dc ies nu cred. Si asta nu o zic eu o zic…

  • BRAVO lui Nicusor Daniel Dan, presedintele democratic ales al Romaniei, stat membru al Uniunii Europene! BRAVO! BRAVO!

  • „Atacă dur”?! Dacă ăsta a fost atac dur…

    Ok, nu e prea diplomat să critice UE de ziua ei, dar e greu să zici că nu are dreptate. A menționat niște greșeli care sunt bine cunoscute la nivel european.
    Cu prietenii poți să fii în dezocord uneori, dar asta nu înseamnă că nu ții la ei.

    Pe lângă asta văd că toată lumea vorbește de așa zisa critică, pare că restul mesajului a trecut pe lângă.
    Poate ar fi util să nu mai gândim în alb sau negru, pentru că așa se nasc extremele.
    Libertatea de exprimare, adevărul, dezbaterea sunt valori europene.

  • Nicușor Dan, anul trecut ai fost cu noi în Piața Victoriei, acum unde ești?!?
    Nu mai ești proeuropean, ești prooccidental?!?
    Ne-ai întors spatele.
    RUȘINE!

    • Occidentul nu include și Europa?

    • @Anonim: aparent, nu!

    • Nu vă mai învârtiți după deget, nu reușiți nimic.
      Să rămână prooccidental MAGA, cum își dorește, eu nu.
      Anul trecut a vrut votul nostru, la sfârșitul evenimentului a vorbit, total diferit de ce a spus astăzi.
      Totuși, nu ne jigniți, luându-ne de proști!
      Demagogie!

  • Danut cred ca a inceput sa traga pe nas , bah baiatule daca vroiam suvernism il votam pe Georgica . Ce face asta se numeste inselaciune , a venit cu un mandat si acum il schimba cum vrea muschiul lui

    • BurebistaX, Dan nu schimbă cum vrea mușchiul lui, ci cum i se spune.
      Dan e teleghidat prin iluștrii lui consilieri Lazurcă și Burnete și de lojile care-i recomandă pe ei.
      (Nu uita că Lazurcă este bun prieten cu Mihail Neamțu, deputat și unul dintre strategii hauriști.)
      Nicușor Dan nu-i de capul lui acolo la Cotroceni și nici nu face ce vrea el.

  • aproape ca-mi doresc referendul pt suspendare

    • Nu e referend, e referendum.
      Două cuvinte diferite, cu înțeles diferit.
      Greșit!

  • bine viorendum. m-ai prins dupa 2 beri

  • E Ziiua Europei,Ziua Independentei,Ziua Victoriei
    E un moment în memoria zecilor de milioane care au murit și de mulțumire a Națiunilor Unite.E despre pace și unitate
    Dar na,la noi e ca la nimeni!

  • PNL ne-a mai pacalit cu vb frumoase

  • Sorin Aradean

    Cu tot respectul, d-na Pavel, dar nimic din afirmatiile presedintelui Dan nu reprezinta un “atac dur” (!?) la adresa CE. Doar a spus lucrurilor pe nume, asa cum trebuiau spuse inca din anii trecuti. Fortarea agendei verzi dupa mine e greseala (adica e neintentionata ?) cea mai proeminenta, si care a facut mult rau economiei continentului.
    Uitati-va la popularii germani, cer cu fermitate ca statele UE sa aiba drept de veto fundamental impotriva directivelor de legislatie pe care CE le initiaza. Asa ceva denota o prabusire a la long, a autoritatii CE in a da directii, fara a avea acordul natiunilor UE. Poate ca asta e cheia de interpretare a motivatiei anularii ceremoniei de la Presedintie. Ptr ca presedintele Dan sigur nu e oaia neagra a Europei (premierul slovac Fico in schimb este, a recunoscut-o azi la Moscova…).

    • Pentru mine politicile de mediu sunt importante, m-am bucurat când au fost adoptate, protejează mediul, sunt impotriva schimbarilor climatice care ne afectează. Tocmai ăsta este unul dintre motivele supărării și a ceea ce mă deranjează.
      Indiscutabil!

  • Subscriu, alături de Bolojan.
    Nicușor a luat-o, râu, pe „arătura” MAGA-PSD-ist-o AUR-istă.
    La următoarele alegeri, dacă va trebui sa aleg între Nicușor și Bulă, îl voi alege pe Bulă.
    Çe la vie. (în traducere directă… „Așa-i la la vie)

  • PLOPAN Petrica

    Slab NICUȘOR, ca de obicei, din nou dezamăgește… Bravo Bolojan , din nou denotă valori europene… Respect Bolojan !

  • Camelian Propinatiu

    Altminteri, dacă e suspendat și Nicușor Dan de coaliția PSD-AUR, atunci poate că iese mai multă lume la mitinguri pro-UE.

  • Sorin Bujenita

    Sper ca acest bufon sa fie demis. De AUR, de PSD, de Papa de la Roma, chiar nu conteaza! Ce mizerabil penibil…

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole