Scor record în istoria naționalei Franței: Au marcat 14 goluri în meciul…

Scor record în istoria naționalei Franței: Au marcat 14 goluri în meciul cu Gibraltar, din preliminariile EURO 2024

Echipa naţională a Franţei a stabilit sâmbătă un scor record în preliminariile europene, învingând pe Gibraltar cu 14-0, în grupa B a calificărilor pentru Euro 2024, transmite News.ro. Echipa naţională a Ţărilor de Jos a învins, pe teren propriu, scor 1-0, naţionala Irlandei şi merge şi ea la Euro 2024.

Franţa a fost simetrică în cele două reprize ale meciului de la Nisa, înscriind de câte şapte ori pe fiecare dintre ele. Tânărul Zaire-Emery s-a numărat printre marcatori, dar s-a şi accidentat, iar Mbappe a reuşit o triplă. Este cea mai categorică victorie din istoria echipei naţionale a Franţei.

La Amsterdam, Ţările de Jos au învins Irlanda şi echipa lui Ronald Koeman s-a calificat pentru turneul final de pe locul al doilea în grupa B.

Rezultate înregistrate sâmbătă seara, în calificările Euro 2024:

Grupa B: Ţările de Jos – Irlanda 1-0 (Weghorst 12);

Grupa B: Franţa – Gibraltar 14-0 (E. Santos 3 autogol, Thuram 4, Zaire-Emery 16, Mbappe 30, 74, 82, penalti, Clauss 34, K. Coman 36, 65, Fofana 37, Dembele 73, Giroud 89, 90+1);

Grupa I: Israel – România 1-2 (Zahavi 2 / Puşcaş 10, I. Hagi 63);

Grupa I: Elveţia – Kosovo 1-0 (Vargas 47 / Hyseni 82).

sursa: News.ro