Home » Articole » Rusia susţine că a recucerit penultima localitate controlată de ucraineni în Kursk

Rusia susţine că a recucerit penultima localitate controlată de ucraineni în Kursk

Rusia susţine că a recucerit penultima localitate controlată de ucraineni în Kursk
cross știrile pro tv
Ascultă articolul

Rusia a afirmat sâmbătă că a recucerit penultima localitate aflată încă sub controlul armatei ucrainene în regiunea rusă Kursk, finalizând practic recucerirea acestui teritoriu, care a fost ţinta unei ofensive ucrainene surpriză în vara anului 2024, relatează AFP, conform News.ro.

„În cursul operaţiunilor ofensive, unităţile Grupului de trupe Nord au eliberat satul Oleşnia din regiunea Kursk”, a anunţat Ministerul rus al Apărării pe Telegram.

- articolul continuă mai jos -

Odată cu capturarea acestui mic sat de frontieră, a mai rămas un singur sat, Gornal, aflat încă sub control ucrainean în regiunea Kursk.

În august 2024, trupele ucrainene au lansat o ofensivă în această regiune de frontieră, luând prin surprindere trupele ruse şi capturând mai mult de 1.000 de kilometri pătraţi.

Soldaţii ruşi, care de atunci au încercat să-i alunge pe ucraineni, au recucerit în martie mari porţiuni din regiune, scoţându-i în special pe ucraineni din orăşelul Sudja, principala lor bază de operaţiuni din zonă.

Trupele ruse se află acum la frontieră şi ameninţă regiunea ucraineană Sumî, situată vizavi de Kursk, unde au făcut deja incursiuni în ultimele săptămâni.

Sâmbătă, un atac cu dronă ucraineană asupra unei maşini care se deplasa în regiunea Kursk a ucis o femeie şi a rănit un bărbat şi un copil, a informat guvernatorul regional Aleksandr Hinştein pe Telegram.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole