România a terminat la egalitate cu Olanda, scor 1-1, în preliminariile Cupei…

sursa foto: Futsal Romania/ Facebook

România a terminat la egalitate cu Olanda, scor 1-1, în preliminariile Cupei Mondiale 2024 la futsal

Naţionala de futsal a României a terminat la egalitate cu echipa Olandei, 1-1 (0-0), marţi seara, la Almere, într-un meci din Grupa A a turului de elită al preliminariilor Cupei Mondiale din 2024, transmite Agerpres.

Gazdele au deschis scorul prin Tevfik Ceyar (26’04”), dar România a egalat prin autogolul lui Saber Ben Khalou (32’17”), la mingea trimisă de Szabolcs Manya.

Olanda a dominat prima repriză, dar tricolorii au revenit în joc după pauză, iar pe final au fost aproape de a obţine victoria, însă Andrei Sasse (38’17”) şi Daniel Araujo (39’00”) au trimis mingea în bară.

Vineri, la Piteşti, România a învins Olanda cu 2-1, prin golul lui Savio Valadares (39’43”).

La Almere, selecţionerul Endre Kacso a început cu următorul ”cinci”: Petrişor Toniţă – Andre Sasse, Felipe Oliveira (căpitan), Paulo Ferreira, Andrei Crăciun. Rezerve au fost Theodor Lungu – Richard Iszlai, Vlăduţ Dudău, Valentin Ilaş, Daniel Araujo, Istvan Hadnagy, Savio Valadares, Darius Nastai, Szabolcs Manya.

În clasament, Kazahstanul ocupă primul loc, cu 9 puncte, urmată de România, 7 puncte, Azerbaidjan, 3 puncte, Olanda, 1 punct. Miercuri 11 octombrie va avea loc partida Kazahstan – Azerbaidjan.

România mai are de jucat acasă cu Kazahstanul şi în deplasare cu Azerbaidjanul.

Primul loc în grupă asigură biletele pentru Cupa Mondială care se va desfăşura anul viitor, în perioada 14 septembrie-6 octombrie, în Uzbekistan. Cele mai bune patru din cele cinci formaţii clasate pe locurile 2 vor disputa play-off pentru alte două locuri disponibile la turneul final de anul viitor.