România a cucerit cinci medalii, dintre care două de argint, la Campionatul…

sursa foto: Facebook/ Federatia Română de Karate Kyokushin

România a cucerit cinci medalii, dintre care două de argint, la Campionatul European de karate kyokushin

România a cucerit cinci medalii, dintre care două de argint și trei de bronz, la Campionatul European de karate shinkyokushin, competiție desfășurată în perioada 13-14 noiembrie, la Oradea, transmite Radio Târgu Mure., citat de Rador.

Printre performerii țării noastre s-a numărat Smara Tălmăcean, de la clubul ACS Kyo Fighters Tg. Mures, care a obținut medalia de argint în proba de kumite, rezervată cadeților (Under 16 ani). Smara Tălmăcean a învins, pe rând, trei karateka din Ucraina, Israel și Bulgaria, calificându-se în finală, unde a cedat, însă, în fața unei sportive mai experimentate din Lituania.

Celălalt reprezentant al clubului Kyo Fighters Tg. Mures, Silviu Linca, a participat la categoria tineret (Under 21), unde a pierdut, în primul meci, în fața unui sportiv din Georgia, care ulterior a devenit vicecampion european.

Ambii sportivi târgumureșeni au fost la primul lor concurs de nivel european din carieră.

La Europenele de karate shinkyokushin de la Oradea au fost prezenți aproape 450 de sportivi din 20 de țări.