România a câștigat aurul la juniori și argintul la seniori, la Campionatele…

sursa foto: Facebook/ European Gymnastics

România a câștigat aurul la juniori și argintul la seniori, la Campionatele Europene de Gimnastică Aerobică din Antalya

România a câştigat aur în proba pe echipe a juniorilor şi argint la seniori, sâmbătă, la Campionatele Europene de gimnastică aerobică de la Antalya (Turcia), transmite Agerpres.ro.

Raisa-Ioana Alexe, Alexandra-Ioana Andrei, Daniel Anton, Maia Balogh, Alexandru Berbece, Bianca Cîmpan, Isabel Colioglu, Mara Dragomir, Melissa Fărcuţa, Emma-Maria Rotaru, Bianca Voicu, Maria-Alessia Vrâncianu-Panciu au câştigat medalia de aur în competiţia pe echipe a juniorilor, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică. România a cumulat 14 puncte, fiind urmată de Finlanda, 17 puncte, şi Spania, 19 puncte.

La seniori, Mădălin Boldea, Darius Branda, Sandra Dincă, David Gavrilovici, Leonard Manta, Daria Mihaiu, Vlăduţ Popa, Claudia Ristea, Larisa Şuiu, Antonio Surdu şi Daniel Ţavoc au obţinut medalia de argint pe echipe, cu 22 puncte. Aurul a revenit Italiei (6 puncte), iar bronz a fost câştigat de Ucraina (23 puncte).

În cea de-a doua zi de calificări, Claudia Ristea, David Gavrilovici şi Leonard Manta (România 2) s-a calificat în finala de la trio cu al treilea punctaj, 20,177 puncte. În finală s-au calificat şi Mădălin Boldea, Vlăduţ Popa, Antonio Surdu (România 1), care au prins ultimul loc (8), cu 18,750 puncte.

La dans aerobic, Sandra Dincă, Larisa Şuiu, Claudia Ristea, Daria Mihaiu, David Gavrilovici, Mădălin Boldea, Vlăduţ Popa şi Antonio Surdu au obţinut al doilea punctaj în calificări, 17,650.

Larisa Şuiu, Darius Branda, David Gavrilovici, Leonard Manta şi Daniel Ţavoc au ratat calificarea în finala de la grup, după ce s-au clasat pe locul 11, cu 18,022 puncte.

Juniorii au obţinut biletele pentru finale în toate cele trei probe în care au participat.

Raisa Alexe a fost a şasea la individual feminin, cu 18.550 puncte, iar Emma Rotaru, a 9-a, cu 18.400.

În proba similară masculină, Alexandru Berbece a avut al optulea punctaj în calificări, 18,500, iar Daniel Anton al 13-lea, 17,700 puncte.

Daniel Anton şi Alexandra Voicu (România 2), respectiv Alexandra Andrei şi Alexandru Berbece (România 1) vor concura pentru medalii la perechi mixte, după ce s-au clasat pe locurile 4 (18,650 puncte), respectiv 7 (cu 18,250 puncte) în calificări.

sursa: Agerpres.ro