Home » Articole » România a anunțat aliații despre resturile de drone căzute după atacurile Rusiei în Ucraina

România a anunțat aliații despre resturile de drone căzute după atacurile Rusiei în Ucraina

România a anunțat aliații despre resturile de drone căzute după atacurile Rusiei în Ucraina
Imagine cu locul unde a căzut una dintre dronele de la Plauru (sursa foto: Imagini amator)
Ascultă articolul

România și-a anunțat aliații despre resturile de drone căzute după atacurile Rusiei în Ucraina, potrivit unei postări pe X a ministrului de Externe, Luminița Odobescu.

”Noi atacuri odioase au fost lansate de Rusia împotriva infrastructurii civile ucrainene. Au fost găsite resturi pe teritoriul României. Am informat și ne coordonăm cu aliații noștri pe această temă. România condamnă ferm aceste acțiuni iresponsabile”, a scris Odobescu.

- articolul continuă mai jos -

Anunțul său vine după ce Ministerul Apărării Naționale a anunțat că în localitatea Plauru din județul Tulcea au fost identificate resturi de la o dronă de proveniență rusească de tip Geran1/2.

MApN informează în timp real structurile aliate cu privire la situațiile generate de atacuri, rămânând în contact permanent cu acestea, potrivit unui comunicat al instituției.

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole