Home » Analize » Roberta Metsola, după ce vicepreşedinta Parlamentului European Eva Kaili a fost reţinută sub acuzaţii de corupţie: ”PE stă ferm împotriva corupţiei. Vom face tot ceea ce putem pentru a sprijini cursul justiţiei”

Roberta Metsola, după ce vicepreşedinta Parlamentului European Eva Kaili a fost reţinută sub acuzaţii de corupţie: ”PE stă ferm împotriva corupţiei. Vom face tot ceea ce putem pentru a sprijini cursul justiţiei”

Roberta Metsola, după ce vicepreşedinta Parlamentului European Eva Kaili a fost reţinută sub acuzaţii de corupţie: ”PE stă ferm împotriva corupţiei. Vom face tot ceea ce putem pentru a sprijini cursul justiţiei”
Sursa foto: European Council
Ascultă articolul

Preşedinta Parlamentului European Roberta Metsola a afirmat, după ce vicepreşedinta Parlamentului European Eva Kaili a fost reţinută sub acuzaţii de corupţie, că PE este ferm împotriva corupţiei, va coopera cu autorităţile judiciare şi va face tot ceea ce va putea pentru ca justiţia să îşi urmeze cursul, transmite News.ro.

„Parlamentul European stă ferm împotriva corupţiei. În această etapă, nu putem comenta nicio investigaţie în curs, doar pentru a confirma faptul că am cooperat şi vom coopera pe deplin cu toate autorităţile relevante care aplică legea şi cele judiciare. Vom face tot ceea ce putem pentru a sprijini cursul justiţiei”, a scris Roberta Metsola, sâmbătă pe Twitter.

- articolul continuă mai jos -

Vicepreşedinta Parlamentului European Eva Kaili a fost reţinută vineri seară, la Bruxelles, sub acuzaţii de corupţie, alături de alte patru persoane, relatează Le Soir. O ţară din Golf, care ar fi Qatar, suspectată că a oferit mari sume de bani şi cadouri generoase pentru a influenţa decizii politice şi economice ale Parlamentului European.

Se crede că alte persoane arestate sunt cetăţeni italieni: directorul ONG-ului No Peace Without Justice, Niccolò Figà-Talamanca; liderul de sindicat Luca Visentini; fostul europarlamentar S&D Pier-Antonio Panzeri; şi asistent parlamentar în grupul S&D şi partener al lui Kaili, Francesco Giorgi, potrivit agenţiei de ştiri italiene ANSA.

Parchetul Federal din Belgia a transmis că a recuperat 600.000 de euro în numerar şi a confiscat computere şi telefoane mobile în acţiunea de vineri. În total, în cadrul raidurilor au fost percheziţionate 14 locaţii.

sursa: News.ro

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole