Home » Analize » Regimentul Azov acuză forțele rusești că au deschis focul în timpul evacuării civililor din uzina Azovstal

Regimentul Azov acuză forțele rusești că au deschis focul în timpul evacuării civililor din uzina Azovstal

Regimentul Azov acuză forțele rusești că au deschis focul în timpul evacuării civililor din uzina Azovstal
Sursa foto: Andrey BORODULIN / AFP
Ascultă articolul

Regimentul Azov acuză că, în timpul unei încetări a focului „pe teritoriul uzinei Azovstal” din Mariupol, forțele ruse au tras cu o armă antitanc asupra unei mașini care încerca să ajute la evacuarea civililor, potrivit CNN.

„În timpul încetării focului pe teritoriul uzinei Azovstal, o mașină a fost țintită de ruși cu o rachetă ghidată antitanc. Această mașină se îndrepta spre civili pentru a-i evacua din fabrică”, a precizat regimentul Azov pe rețeaua Telegram. „Un luptător a fost ucis și șase au fost răniți”, a adăugat acesta.

- articolul continuă mai jos -

Potrivit unei declarații anterioare a autorităților ucrainene, aproape 500 de civili au fost deja evacuați din Mariupol, iar operațiunea continuă

„Am reușit să evacuăm aproape 500 de civili”, a declarat Andriy Yermak, șeful administrației prezidențiale, pe Telegram.

„Ne concentrăm acum asupra Azovstal”, a declarat pentru AFP vicepremierul Irina Vereșciuk, în timp ce ONU a anunțat joi că a trimis un nou convoi la uzina siderurgică, unde mai sunt circa 200 de civili.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole