
Rafinăria Riazan operată de gigantul rus Rosneft şi-a redus la jumătate capacitatea de procesare, după atacuri ucrainene cu drone
Rafinăria de la Riazan, operată de gigantul rus Rosneft, şi-a redus la jumătate capacitatea de procesare a ţiţeiului, începând cu 2 august, în urma unui atac cu drone atribuit Ucrainei, au declarat trei surse din industrie, pentru Reuters, transmite News.ro.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Două dintre unităţile principale de distilare au fost oprite: CDU-3, cu o capacitate de 8.600 tone pe zi, şi CDU-4, de 11.400 tone. În prezent, singura unitate activă este CDU-6, cu o capacitate de 23.200 tone/zi – adică aproximativ 48% din capacitatea totală a rafinăriei.
În 2023, rafinăria Ryazan a procesat 13,1 milioane de tone de ţiţei, producând 2,3 milioane de tone de benzină, 3,4 milioane de motorină, 4,2 milioane de păcură şi 1 milion de tone de kerosen.
Tot din cauza atacurilor cu drone, rafinăria Rosneft din Novokuibişevsk este complet oprită din 2 august.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.