Home » Articole » Rafila: Ne pregătim pentru un număr de cazuri COVID ceva mai mare la secţiile de ATI

Rafila: Ne pregătim pentru un număr de cazuri COVID ceva mai mare la secţiile de ATI

Rafila: Ne pregătim pentru un număr de cazuri COVID ceva mai mare la secţiile de ATI
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat joi, la Iaşi, că se aşteaptă la o creştere a numărului cazurilor de infectare cu virusul SARS-CoV-2.

„Este o evoluţie care este preocupantă pentru Ministerul Sănătăţii, pentru autorităţile de sănătate publică. Ne pregătim pentru un număr de cazuri ceva mai mare la secţiile de ATI. Din fericire, numărul de paturi ocupate nu depăşeşte 15%, paturi de COVID-19, şi 12% pentru paturile ATI. Asta nu înseamnă că nu trebuie să dezvoltăm serviciile ambulatorii, încât să putem să asigurăm şi tratamentul ambulatoriu celor care au nevoie nu doar tratament spitalicesc”, a răspuns jurnaliştilor ministrul Sănătăţii.

- articolul continuă mai jos -

Alexandru Rafila a explicat că trebuie luate „măsuri decente, de prevenţie, recomandate, individuale care au şi efect asupra comunităţii”.

Sursa: Agerpres

Comentarii
  • Oricum nu o sa mai izolati lumea. 1. Petru ca nimeni nu mai pune botul la speculatii si 2. Esti un pesedist iar cuvantul tau nu are valoare! In rest, fiecare se protejeaza cu vrea, si traieste cum vrea!

  • Sarpe Adrian

    Este in stare D-l Rafila sa impuna, sau macar sa propuna, alte masuri de PREVENTIE decat purtarea mastii? …si distantarea sociala?
    Ministerul Sanatatii nu pare sa faca altceva dacat sa contabilizeze numarul de infectari si de decese zilnice; iar Ministrul Sanatatii sa-si manifeste preocuparea!
    Poate gresesc eu, prin perceptia mea, dar ce sa fac, daca stirile abunda de declaratii si mai putin de informatie si analize.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole