Home » Articole » PSD va propune amânarea prezentării în Guvern a proiectelor legilor Educației, cu cel puțin două săptămâni – surse

PSD va propune amânarea prezentării în Guvern a proiectelor legilor Educației, cu cel puțin două săptămâni – surse

PSD va propune amânarea prezentării în Guvern a proiectelor legilor Educației, cu cel puțin două săptămâni – surse
Foto: Pexels.com
Ascultă articolul

Termenul la care vor fi prezentate Guvernului proiectele legilor Educației se amână cu cel puțin 2 săptămâni, la propunerea PSD, potrivit surselor Edupedu.ro. Amintim, potrivit calendarului anunțat pe 10 ianuarie în coaliție, proiectele ar fi trebuit prezentate executivului, miercuri, 1 februarie, dar potrivit proiectului de program legislativ pe 2023, aprobat marți de Guvern, proiectele legilor Educației vor fi prezentate Guvernului în februarie și aprobate în Parlament în martie.

- articolul continuă mai jos -

PSD va cere o amânare cu cel puțin 2 săptămâni a termenului pentru prezentarea în coaliție și Guvern a proiectelor legilor Educației, potrivit surselor Edupedu.ro. Oficial, partidul nu a cerut până acum amânarea dar săptămâna trecută, social democratul Vasile Dâncu a spus că “trebuie revizuite serios” și a cerut o amânare a prezentării legilor. Edupedu.ro a scris în data de 26 ianuarie că PSD vrea o amânare de maximum 30 de zile față de calendar pentru modificări la proiectele legilor Educației prezentate de Ligia Deca.

Deși PNL nu a recunoscut că s-ar fi cerut această întârziere, premierul Ciucă a spus luni că va anunța un nou calendar al prezentării proiectelor de legi: „Am discutat cu partenerii de coaliție și urmează ca săptămâna aceasta să avem din nou o întâlnire și să agreăm calendarul prin care legile educației să fie aprobate la nivelul guvernului, ulterior să fie transmise la Parlament pentru dezbatere și aprobare”. – Detalii aici

Amintim, în prezent, experții partidelor de la guvernare lucrează la proiectele legii, după ce s-a hotărât în ședința din 10 ianuarie a coaliției, că proiectele în varianta Deca nu pot fi prezentate Guvernului.

Citește articolul integral pe Edupedu.ro

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole