Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Chili’s, lanțul american de restaurante specializat în segmentul de casual dining, a deschis joi, 29 ianuarie, primul restaurant din România, în Băneasa Shopping City. Intrarea pe piața locală marchează debutul unui brand cu aproape 50 de ani de istorie, prezent în prezent în 29 de țări.
Noua unitate din București este cel mai mare restaurant din Băneasa Shopping City și funcționează sub conceptul American Grill & Bar. Restaurantul este gândit ca un spațiu de tip full service, adresat familiilor și grupurilor de prieteni, cu accent pe mese fără grabă, atmosferă relaxată și componentă socială. Un element central al conceptului îl reprezintă porțiile mari, inspirate din stilul american.
Meniul este bazat pe preparate gătite proaspăt, direct în restaurant, cu utilizarea ingredientelor locale, și include opțiuni din carne, pește și fructe de mare, burgeri, preparate servite pe plită încinsă, sosuri și deserturi. Rețetele respectă standardele internaționale ale brandului, fiind adaptate preferințelor pieței locale, cu arome echilibrate și fără accent pe preparate foarte picante.
Printre produsele disponibile se numără Big Mouth Burgers, Sizzling Fajitas, Chicken Crispers preparați manual, coaste gătite lent, Triple Dipper și desertul Molten Chocolate Cake. Zona de bar completează oferta, cu cocktailuri clasice, inclusiv Margaritas preparate prin metoda hand-shaken. Conceptul de porții generoase este păstrat atât pentru felurile principale, cât și pentru preparatele destinate împărțirii.
Deschiderea restaurantului din Băneasa Shopping City reprezintă primul pas într-un plan de extindere la nivel național, investitorii având în vedere dezvoltarea unei rețele Chili’s în România în următorii ani. Lansarea adaugă un nou jucător în segmentul restaurantelor casual și se numără printre cele mai vizibile intrări din HoReCa la începutul acestui an.