Primă de peste 250 de mii de dolari pentru fiecare jucător al…

Sursa foto: Pexels

Primă de peste 250 de mii de dolari pentru fiecare jucător al echipei Al Hilal (Arabia Saudită) / Clubul s-a calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor

Prinţul saudit Alwaleed bin Talal a anunţat că îi va recompensa pe jucătorii echipei Al Hilal cu câte un milion de riali (266.500 de dolari) pentru calificarea în finala Cupei Mondiale a Cluburilor, informează News.ro, care citează Reuters.

Echipa din Arabia Saudită a fost înființată în anul 1957 și este cea mai de succes echipă din Arabia Saudită, cu 55 de trofee câștigate

În plus, dacă vor câştiga trofeul, fotbaliştii vor primi fiecare încă un milion de riali.

Fotbaliştii echipei Al Hilal au obţinut şi de la ministrul Sporturilor prime: câte 500.000 de riali pentru calificarea în finală.

Echipa saudită Al Hilal s-a calificat în finala Cupei Mondiale a Cluburilor, după ce a învins, marţi, la Tanger, formaţia braziliană Flamengo, scor 3-2, într-un meci arbitrat de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru.

În finală, Al Hilal va întâlni învingătoarea meciului dintre Real Madrid şi Al Ahly, care are loc miercuri.