Home » Analize » Prețurile mondiale ale alimentelor au scăzut cu 20,5% față de anul trecut (FAO)

Prețurile mondiale ale alimentelor au scăzut cu 20,5% față de anul trecut (FAO)

Prețurile mondiale ale alimentelor au scăzut cu 20,5% față de anul trecut (FAO)
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

Prețurile mondiale ale alimentelor, deși sunt în continuare „foarte ridicate”, sunt în scădere pentru a douăsprezecea lună consecutivă, scăzând cu 20,5% în martie 2023 față de aceeași lună din 2022, când piețele resimțeau primele efecte ale războiului din Ucraina, a anunțat vineri FAO, citată de AFP.

„Aprovizionarea abundentă, cererea slabă de importuri și extinderea Inițiativei Cerealelor din Marea Neagră (coridorul maritim de cereale care permite exporturile din Ucraina, n.r.) au contribuit la această scădere”, a precizat Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO).

- articolul continuă mai jos -

Potrivit organizației ONU, prețurile continuă să afecteze puternic țările importatoare fragile.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole